Graffiti Margitfalva vzdáva poctu Stratílkovi a Sv. Floriánovi.

“Nech kdekoľvek požiar planie, ja splním si svoje poslanie. Životy spasiť Pane, daj že mi sily dosť.

V náručí vyniesť dieťa, kým ešte nevypršal čas. Ale aj starca, matku, ktorá má sivý vlas.“, úryvok z modlitby hasiča, ktorý prezrádza, že obec Margecany ponúka ďalšie tradície a históriu, ktoré sa stali inšpiráciou vytvoriť priestor pre moderné výtvarné umenie a talentovaných mladých ľudí.

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi na základe finančnej podpory Fondu na podporu umenia a v spolupráci s obcou Margecany nadväzuje na úspešný projekt Graffiti Folk Jam, Graffiti Margecany Jam a opäť realizuje už tretie pokračovanie projektu pod názvom Graffiti Margitfalva. Graffiti Jam v rámci projektu prebehne v piatok 14. októbra 2016 od 9.00 hod. a pouličnú výstavu, ktorá bude súčasťou kultúrneho podujatia Margecianske fajnoty – fajnoty Dolného Spiša si môžu návštevníci pozrieť  v dňoch 15. – 16. októbra 2016 v exteriéri  Hasičskej zbrojnice v Margecanoch.

Projekt Graffiti Margitfalva sa bude niesť v znamení starej histórie a hlavných symbolov hasičov, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou obce Margecany, ale taktiež aj voľného jamu tzv. Stratílek Fire Wall, kde sa predstavia writeri z východného Slovenska, ktorí vytvoria originálnu a jedinečnú galériu graffiti malieb priamo na Hasičskej zbrojnici.

Graffiti umelci sa tentokrát zamerali na históriu Dobrovoľného hasičského zboru Margecany a vzdajú poctu nielen ochrancovi hasičov Svätému Floriánovi, ale aj unikátnej historickej striekačke „Stratílek“, ktorá je vo veku 85 rokov stále funkčná.  Tematickú stenu dotvárajú výjavy spojené s jednou z najdôležitejších železničných križovatiek a samozrejme autorské maľby writerov. Súčasťou projektu bude aj natáčanie krátkeho dokumentu Graffiti Margitfalva.

 

 

graffitimargitfalva_2016_poster


Graffiti margitfalva 2016 Rozhovor pre Rádio Regina Východ Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.