Pieseň života

Výstava výtvarných diel Jaroslava Neupauera, pri príležitosti jeho životného jubilea
„Pieseň života“ odznie v podaní Jaroslava Neupauera 30. novembra 2017 o 16.30 hod. vo výstavnej miestnosti Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi. Výstava predstavuje jeho tvorbu ako neprofesionálneho výtvarníka a dlhoročného člena Art klubu, pri príležitosti jeho životného jubilea – 60. narodenín.

Jaroslav Neupauer sa narodil 15.11.1957 v Spišských Vlachoch. V roku 1976 skončil SOU v Košiciach ako vyučený zvárač. Maľovať začal už v roku 1988, kedy sa snažil zariadiť a zútulniť si byt. Jeho prvé diela pozostávali z priestorových obrazov s použitím jutoviny a rôznych prírodných materiálov. Neskôr postupne pribúdajú ďalšie techniky: tempera, rudka, pastel, čierny tuš i farebný olej, akryl, pieskovanie, práca s prútím a drevom. Nezľakol sa ani techniky určenej pre nevidiacich so slovným doprovodom a vyrezbárčil aj kaplnku v Spišských Vlachoch.

Do klubu neprofesionálnych výtvarníkov ho prijali v roku 1989, keď si Bibiana Tauberová, pracovníčka Spišského osvetového strediska, všimla jeho tvorbu. V jeho maliarskych začiatkoch mu robil často spoločnosť Ladislav Vikartovský, člen Art klubu. Odvtedy prispieva každoročne svojimi výtvarnými prácami na výstavy: Spišská Paleta, Villa Nova, Košická Paleta a iné. Svoju tvorbu prezentoval aj na samostatných výstavách: Hľadanie (Spišské Vlachy), Nádej (Bardejov) a na výstave štyroch výtvarníkov – Štvorlístok, ktorá putovala cez Spišské Vlachy, Krompachy, Gelnicu a Michalovce. Absolvoval aj jubilejnú výstavu v roku 2012 v Smižanoch spolu s Tiborom Hrušovským a Milanom Ogurčákom. Získal mnohé ocenenia z okresných, krajských a celoslovenských výstav. Je aktívnym účastníkom výtvarných plenérov, ktoré ako sám hovorí, veľmi ovplyvnili jeho tvorbu.
Kurátor výstavy Andy Gore sa vyjadril o autorovi veľmi výstižne keď povedal: „Jaro ma zaujal jemnou farebnosťou krajiniek zo Spiša, ale najmä jeho životná filozofia, ktorú sa snažil pretransformovať do svojich výtvarných prác. Jarova niekedy až nepochopiteľná skromnosť, duchovná sila a výrazná kreativita sa odráža aj v jeho tvorbe.“

Návštevníkovi ponúkame možnosť vidieť kolekciu malieb a kresieb do 8.1.2018. Prajeme Jaroslavovi Neupauerovi, ktorý je dodnes verným členom Art klubu, aby jeho jubilejná výstava mala u návštevníka úspech, hlavne však pevné zdravie, dobré rodinné zázemie a ešte veľa elánu do nasledujúcich rokov.

 

 

 Copyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.