Repríza muzikálu Ženský zákon a pamätné ceny k storočnici

Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Divadelný súbor J. G. Tajovského v Jaklovciach v spolupráci s obcou Jaklovce, vás pozýva na reprízu muzikálu a odovzdávanie pamätných cien k 100. výročiu ochotníckeho divadla v obci Jaklovciach.

Muzikál o láske mladých a o ženských manieroch

Jozef Gregor Tajovský je predstaviteľom slovenského realizmu. Boli mu blízke sociálne témy z prostredia slovenskej dediny, v ich spracovaní vynikal psychologickou hĺbkou i svojským humorom.

„Jozef  Gregor Tajovský napísal túto veselohru v roku 1900. Na pozadí čistých citových vzťahov dvoch mladých ľudí kritizuje negatívne prejavy rodičov v situáciách, kedy by sa mali zachovať ináč. Dramatik tieto negatívne prejavy matiek nazýva ženským zákonom, ktorý spôsobil toľko nedorozumení medzi dvoma rodinami. Tieto sa snaží urovnať svojou múdrosťou, nadhľadom a dôverou v lásku Aničky a Miška jeho otec Jano Malecký. Kolotoč zlých vzťahov medzi rodinami dáva do pohybu pokrytecká Dora. Ten však nakoniec nie je úspešný. Boli to časy, keď slovo niečo znamenalo, city neboli predstierané a úsmev nebol falošný. Príbeh sa odohral kedysi. Nie je toho hnevu, klebiet, sebeckosti i mamonárstva ešte i dnes v našom živote priveľa? Ženský zákon patrí ku skvostom slovenskej dramatickej tvorby a zároveň patrí k najhranejším divadelným hrám na ochotníckych javiskách.“, približuje režisér muzikálu Jozef Humeňanský.

Kultúrny program sa uskutoční 9. apríla od 18:00 (v sobotu) v Kultúrnom dome v Jaklovciach. Ocenenie členov Divadelného súboru J. G. Tajovského v Jaklovciach prebehne o 18:00, následne o 19:00 odohrajú ochotníci reprízu spomínaného muzikálu Ženský zákon.

K tomuto veľkolepému výročiu bol minulý rok natočený aj dokumentárny film 100 rokov ochotníckeho divadla v obci Jaklovce, ktorý si môžu diváci pozrieť na oficiálnom kanáli Spišského kultúrneho centra a knižnice:

youtube.com/osvetasnv

 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.