Školenie pre vedúcich folklórnych kolektívov na Spiši 2019

Stále sa je čo učiť

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi organizovalo počas víkendu 29.11.-1.12.2019 školenie pre vedúcich folklórnych kolektívov zo Spiša. Rekreačné stredisko Poráč park už siedmy rok privítalo účastníkov takéhoto typu školenia.
Piatkový večer bol venovaný tradičnej spevnej interpretácii, druhom a výberom piesní, spojených s praktickými ukážkami hlasovej rozcvičky v podaní lektorky PhDr. Andrei Jágerovej.
Sobotňajší deň a večer lektorovali Mgr. Katarína Babčáková, PhD. a Mgr. Alfréd Lincke, ktorí sa zaoberali rozvíjaním zručností, pohybovou a tanečnou prípravou vedúcich kolektívov. Taktiež rozoberali problematiku tanečného folklorizmu a jeho vplyv na tvorbu v minulosti a dnes.
Lektorka Anna Sakmárová predstavovala tradičný spôsob úpravy zovňajšku ženy a výrobu súčastí tradičného odevu (skladanie sukní, výroba pantličiek). Mgr. Peter Kováč sa vo svojej prednáške venoval tradičnému ovčiarstvu na Spiši a fenoménom s ním spojeným (zvyky, odev, folklórne prejavy).
Nedeľa patrila symbolike v odeve a tradičnej etiketa, opäť v podaní Mgr. Kataríny Babčákovej, PhD.
Školenie sa stáva už pravidelnou aktivitou mnohých zanietencov folklórneho diania. Okrem ponúkaných prednášok a praktických cvičení ponúka aj nenahraditeľný priestor pre vzájomné diskusie.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria:

neboli nájdené žiadne obrázkyCopyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.