Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 69
Spišská Paleta putuje do Popradu – Spišské kultúrne centrum a knižnica / Osveta SNV
   

Spišská Paleta putuje do Popradu

Výstava výtvarných diel členov ART klubu

Spišské osvetové stredisko (SOS) v Spišskej Novej Vsi a Podtatranská knižnica v Poprade v spolupráci s Art klubom pri SOS pozývajú nadšencov umenia na putovnú výstavu výtvarných diel s názvom „Spišská paleta“ v priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade 9. 8. 2018.
Výstava predstavuje prierez tvorbou členov Art klubu, pričom sú to najnovšie formy ich výtvarného prejavu alebo sú to diela staršie, ktoré verejnosť ešte nemala možnosť vidieť. V dielach je cítiť originalitu rôznych pohľadov na svet a svojský maliarsky rukopis. Autori sú neprofesionálni výtvarníci, pričom sa svojej tvorbe venujú vo voľnom čase. To sa prejavuje aj v témach obrazov, ktoré často odrážajú ich ďalšie koníčky a spôsoby trávenia voľného času. Návštevníci na nich môžu vidieť portréty, zobrazenia architektúry, prírody z regiónu Spiš či abstraktné maľby. Zbierku spestruje aj rezbárska tvorba s drevenými plastikami.
Svojimi 51 dielami sa Vám predstaví 21 členov klubu a to Alexandra Dutková, Anna Paličková, Mária Mikolajová, Emilián Cvengroš, František Miháľ, František Hos, Emil Farkašovský, Imrich Balasházy, Ján Timko, Jana Brutovská, Dana Košková, Marek Dzurenda, Peter Mašek, Beáta Brutovská, Ľudovít Dzurila, Jaroslav Neupauer, Dana Jakubišinová, Katarína Butvinová, Viera Ruschová, Ladislav Vikartovský a Jana Ogurčáková.
Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Spišskom osvetovom stredisku vznikol v roku 1979, kedy sa 9 nadšenci umenia spojili a rozhodli sa stretávať pravidelne. Bol medzi nimi Tibor Hrušovský, Tibor Gurin, Emilián Cvengroš, Milan Ogurčák, Juraj Molčan, Imrich Marčik, Albert Kellner a František Schmidt. Klub v priebehu rokov rástol a dnes má 48 členov, väčšinou z okresu Spišská Nová Ves a Gelnica.
Autorov spája láska k výtvarnému umeniu a ambície prezentovať svoju tvorbu na rôznych výstavách, pričom mnohí z nich získali ocenenia. Cieľom klubu je združovať aktívnych záujemcov o rôznorodé výtvarné žánre, umožniť im konfrontovať výsledky svojej umeleckej činnosti na stretnutiach, výstavách, plenéroch, workshopoch a iných aktivitách, na ktorých sa podieľa spolu so Spišským osvetovým strediskom. Veríme, že táto kolekcia podnieti návštevníkov a nadšencov umenia k vlastnej tvorivej činnosti. Výstava potrvá do 3.10.2018.Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.