35. ŠGAS zaspomínal

Filmári zo Spiša, Šariša a Gemera sa už po 35 – krát stretli na každoročnom víkendovom tvorivom workshope ŠGAS, zameranom na rozvoj a podporu neprofesionálneho filmu.
27. – 29. 10. 2017 ich miestom stretnutia a tvorivej spolupráce bola opäť obec Danišovce na Spiši. Organizáciu workshopu si aj tentokrát vzalo pod patronát Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.

Večerný piatkový program sa niesol aj v duchu spomienok či poďakovaní zakladateľom ŠGAS: Petrovi Leškovi zo Spiša, Jozefovi Jurčenkovi zo Šariša a Arpimu Berentemu z Gemera, ktorí z rúk riaditeľky Spišského osvetového strediska Mgr. Vladimíry Barbuščákovej, prevzali ocenenia. Nechýbali ani fotografické či filmové spomienky z archívov dlhoročných aktérov tohto pléna, sprevádzané spresňujúcimi slovnými komentármi.
Odborné prednášky lektora Doc. Mgr. Antona Szomolányiho, ArtD. a spoločné diskusie boli samozrejmou a štandardnou súčasťou večerných stretnutí. Ani tentokrát nechýbali filmové zadania pre účastníkov. Tvorivé tímy mali úlohu venovať sa krátkym filmom dialógu a jeho filmovému prevedeniu. Už sobotný večer sme si mohli prezrieť a zhodnotiť jednu produkciu s názvom „Fujarový metal“ z pera tvorivej skupiny z Bardejova. Na ďalšie 3-4 filmové cvičenia sa môžeme tešiť v dohľadnej dobe.
35. ŠGAS má v svojom archíve úctyhodné množstvo spomienok, nápadov ale hlavne nefalšovaných neprofesionálnych filmových produkcií. Verme, že ho čaká minimálne ďalších 35 rokov…

 


 Copyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.