47. spišské folklórne slávnosti

Nadregionálny folklórny festival


Pestrosť folklóru, tradícií, remesla a gastronómie regiónu Spiša, Slovenska a zahraničia predstavíme návštevníkom počas 47. ročníka Spišských folklórnych slávností 29. – 30. júna 2019 v priestoroch Spišského salaša lokalite Spišského Podhradia. Nadregionálny festival každoročne ponúka pestrú paletu ľudovej kultúry, hudby, tanca, spevu, remesla, gastronómie, historických fotografií, detských hier a spoločenskej zábavy.

Počas dvoch dní sa v rámci jednotlivých blokov odprezentuje 746 účinkujúcich a Jarmok remesiel priblíži handmade výrobcov a remeselnú výrobu 30 účastníkov.
Skladba kultúrneho programu je bohatá a priblíži ľudové zvyky a tradície, ako aj pestrosť krojov rôznych regiónov Slovenska a zahraničia. Predstaví sa región Spiša, Košického kraja, Trenčína, Myjavy a zahraničný hosť štátny súbor Honvéd z Budapešti.
Sobotňajší program sa začne blokom účinkujúcich o 14.30 hod. a to regiónu Spiša a Košického kraja. Predstavia sa detské folklórne kolektívy, víťazi folklórnych súťaží a jubilujúce kolektívy, návštevníci si budú mať možnosť zdokonaliť svoje tanečné kroky v škole tanca s Vladimírom Urbanom. Autorský program FS Železiar poteší divákov vo večerných hodinách, ako aj významný program sólistov štátneho súboru Honvéd z Maďarska. Záver programu je spojený s jánskymi spevmi a zapálením vatry. Tanečná zábava s ľudovou hudbou bude pokračovať v altánku Spišského salaša.
Nedeľa sa začína slávnostnou sv. omšou o 10.30 hod. vo farskom kostole v Spišskom Podhradí. V programe „Ze zešita pána rechtora“ o 14.00 hod. predstavíme regióny Trenčianska a Myjavska. Galaprogram folklórnych kolektívov Spiša a Košického kraja bude zahalený do otázky „Cisar naš, jak še maš“? Záver festivalu prinesie opäť školu tanca s divákmi a koncert hudobného zoskupenia Balkansambel.
Mimoscénické programy sú neodmysliteľnou súčasťou folklórneho festivalu a návštevníkom ponúknu na malej scéne a v areáli Spišského salaša od hudobných, tanečných a divadelných programov aj aktivity pre deti, ako je školička tanca, tvorivé a zábavné hry. V priestoroch salaša predstavíme fotografické výstavy Fajna folklórna fotka a Z dejín obce Veľký Folkmar. Prezentáciou remeselnej tvorby a kúpou remeselných výrobkov sa potešia návštevníci počas Jarmoku remesiel. Špeciality domácej výroby ochutnajú v programe Gruľove šmaky.
Bohatý umelecký program a mimoscénické aktivity reflektujú na naše nehmotné kultúrne dedičstvo a odkaz našich predkov.

Odborným a organizačným garantom je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Partnermi festivalu sú Mesto Spišské Podhradie a Spišský Salaš. Mediálnymi partnermi sú Rádio Regina – RTVS Slovensko, Spišská 24, Rádio Košice, TV Reduta Spišská Nová Ves a JankoHraško.sk.

Podujatie sa koná pod záštitou predsedov Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského.
Podujatie je podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Vstupné:
Dospelý 5€/deň
Dieťa do 6 rokov vstup voľný
Žiak a študent vo veku 6-19 rokov 2€/deň, akceptujeme kultúrne poukazy
Dôchodca 2€/deň

Podrobný PROGRAM na stiahnutie

 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.