Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 69
7. Gelnické Iluminácie – Spišské kultúrne centrum a knižnica / Osveta SNV
   

7. Gelnické Iluminácie

Multižánrový festival v uliciach Gelnice, ktorý organizovalo mesto Gelnica v spolupráci s občianskym združením Zapadnutý KÚT sa konal 2.9.2023

Začal sa náučnou terénnou vychádzkou po banských lokalitách s miestnou chodiacou encyklopédiou z Montánneho spolku Fénix, Števom Slivenským.

Návštevníkov čakala v Baníckom múzeu výstava Druhý horizont, ktorá ponúkla iný pohľad na banskú činnosť a jej vplyv na dané regióny očami mladých výtvarníkov. Svoje diela predstavili: Oto Hudec, Ján Faltin, Janka Sanetriková a Sandra Cseresznyésová. Ľubomír Slovinský predstavil svoju výstavu Za limity muzeality, ktorá je intervenciou do stálej expozície múzea s využitím 3D tlače a digitálnych technológií.

Na workshope kyanotypie so Soňou Malastovou si mohli deti aj dospelí vyskúšať techniku na pomedzí fotografie a grafiky -chemickú modrotlač. Workshop podporila Osveta SNV.

Svoju literárnu tvorbu počas diskusie a autorskej čítačky predstavil mladý košický básnik Alfréd Tóth.

V rámci diskusného bloku  „pri vozíkoch“ členovia Banského spolku Fénix priblížili svoju cestu za sprístupnením štôlne Jozef a ich plány do budúcna.

V priestoroch ZUŠ Gelnica sa nachádzala multimediálna výstava Me, Myself and I. Kde bolo možné zažiť interaktívnu svetelnú inštaláciu Veroniky Šmírovej, skúmať identitu jednotlivca skrz virtuálnu realitu  Pavla Šeligu, konfrontovať svoje kognitívne schopnosti audiovizuálnou poéziou Arnolda Marscu, či si uvedomiť svoje premenlivé vnímanie telesnosti vo vizuálnej poézii Samuela Hadbavného.

Večer na amfiteátri mala slovenskú premiéru recesistická ostravská kapela Lefineser a o afterparty sa postaral DJ 608db.

Fotogaléria:

[ngg src=“galleries“ ids=“181″ display=“basic_thumbnail“ thumbnail_crop=“0″]


Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.