9. ročník duchovno-kultúrneho festivalu Dni Spišského Jeruzalema 2022

„Rok Rodiny Amoris Laetitia“

Bohatá história i jedinečné prírodné danosti lokality Spišský Jeruzalem ponúkajú priestor na modlitbu, meditáciu, či obdivovanie prírodných krás. Vzácnu kalváriu zo 17. storočia bude koncom mája návštevníkom približovať ďalší, už 9. ročník duchovno-kultúrneho festivalu Dni Spišského Jeruzalema. Program tohto ročníka sa nesie v duchu projektu pápeža Františka „Rok Rodiny Amoris Laetitia“ a dáva viac priestoru aktivitám, zameraným na rodiny. Spišská Kapitula, Spišský Jeruzalem a mesto Spišské Podhradie tak počas trojdnia 27. – 29. mája 2022 ponúknu návštevníkom množstvo podujatí, v rámci ktorých budú mať možnosť spoznať historickú pamiatku, prírodné krásy, ale ponúknu aj priestor na oddych, zastavenie a zamyslenie, či utuženie vzájomných rodinných vzťahov.

Nosnú časť programu tvoria duchovné podujatia – v piatok pobožnosť krížovej cesty v priestoroch Spišského Jeruzalema a v sobotu pútnická sv. omša rovnako pod holým nebom. Zaujímavým spestrením bude evanjelizačný večer s katechézou k Roku rodiny a nočné meditácie nad tajomstvom Bielej soboty v Kaplnke Svätého Kríža v sobotu. Kultúrnu zložku programu tvorí niekoľko zaujímavých podujatí: koncerty organovej, či gospelovej hudby, ale aj zborové vystúpenie. Divákov iste zaujme scénické stvárnenie pašiových udalostí v priestoroch Biskupskej záhrady v Spišskej Kapitule a ďalšie zaujímavé podujatia. Kultúrnym vrcholom tohto ročníka bude koncert známej gospelovej speváčky Simy Magušinovej, ktorý sa uskutoční v sobotu. V programe nebudú chýbať tradičné a obľúbené terénne exkurzie po Spišskom Jeruzaleme, počas ktorých sa návštevníci oboznámia so vzácnosťami lokality z hľadiska histórie, fauny, flóry a geológie.

Program je doplnený o sprievodné podujatia – malým i veľkým návštevníkom budú k dispozícii tvorivé dielne, skautský dvor s aktivitami pre deti, či terénna hra pre rodiny, výstava v mestskej galérii, turistický vláčik a ďalšie zaujímavosti. Návštevníci si môžu Spišský Jeruzalem prezrieť aj z konského povoza, či „z neba“. Súčasťou zaujímavého programu totiž budú aj kotvené lety balónom nad lokalitou.

Spišský Jeruzalem je kalvária, nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti Spišskej Kapituly. Vznikala v rokoch 1666 – 1675 pod vplyvom jezuitskej spirituality a pod vedením vtedajšieho spišského prepošta Juraja Báršoňa (Bársony). Ide o typologicky jedinečnú architektonickú pamiatku, brokovú sakrálnu krajinu, ktorá zobrazuje staroveké mesto Jeruzalem v krajine pomocou zastavení Via dolorosa. Nájdeme tu Poslednú večeru (Katedrála sv. Martina), Herodesov palác (Kaplnka sv. Rozálie), Pevnosť Antóniu (Kaplnka sv. Františka Xaverského) a Golgotu s Božím hrobom (Kaplnka Svätého Kríža na Sivej Brade). Lokalita je vzácna aj svojimi prírodnými danosťami a ako súčasť Spišskopodhradských travertínov je chránená pamiatkovými zákonmi i legislatívou o ochrane prírody.

Organizátormi projektu sú Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie a Združenie obcí Podbranisko. Hlavným koordinátorom festivalu je Spišské kultúrne centrum a knižnica Spišská Nová Ves, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Partnersky sa na tohtoročnom podujatí podieľajú Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Prešov, Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni a Podtatranské osvetové stredisko v Poprade.

Zdroj: Mgr. Vladimír Olejník, PhD., člen Programovej rady festivalu,
Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie
spisskyjeruzalem@mail.com

Reportáž TV LUX:

SPIŠSKÝ JERUZALEM

Reportáž TV TA3:

SPIŠSKÝ JERUZALEM

Reportáž RTVS:

SPIŠSKÝ JERUZALEM

Snímky: Peter Dobrovský

Fotogaléria:



Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.