V Danišovciach vznikali filmy

Značka ŠGAS, teda skupina neprofesionálnych filmárov z regiónov Šariš, Gemer, Abov a Spiš naberala opäť na obrátkach. Tentokrát to bola obec Danišovce, v blízkosti Spišskej Novej Vsi, kde sa filmári snažili rozvíjať svoje tvorivé aktivity, tradične pod záštitou Spišského osvetového strediska a vďaka finančnej podpore FPU.

Tohtoročný 34. ročník workshopu by sa dal charakterizovať minimálne jedným „naj“. Nedala sa nepostrehnúť najväčšia tvorivá sila a nasadenie za ostatných 5 rokov. 26 účastníkov, v prevažnej miere zo Spiša a Šariša, sa snažilo nielen nasiaknuť teoretickými informáciami z prostredia tvorby filmu, ale sa aj „akčne“ zapojiť do jeho výroby. Priamo počas workshopu totiž vzniklo 5 filmových produkcií, na ktorých pracovalo 5 tímov, rozvíjajúcich 4 ponúkané témy: život na dedine, dobrovoľná hasičská stanica, kostol a ekofarma Odorica.

Na základe zadania lektora Doc. Mgr. Antona Szomolányiho, ArtD., bolo potrebné natočiť film bez slov, s maximálnym počtom 30 záberov, ktorý nemal presiahnuť dĺžku 3 minúty. Ako a či sa to podarilo, nebolo ťažké odhaliť. Sobotný pracovný filmový večer to ukázal jasne a jednoznačne. Vždy je čo doladiť, vylepšiť, zostrihať alebo zmeniť.

Ako tvorcovia uchopili svoju tému, zostalo iba na nich. Večerná projekcia odhalila napríklad experimentálny fotografický dokument využívajúci moderné filmové efekty, „klasický“ dokument z dielne skúsených mladých tvorcov, či dokonca pokus o hraný film. „Doladené“ filmové verzie týchto „workshopových cvičení“ uvidíme na prehliadke neprofesionálnej filmovej tvorby CINEAMA 2016, ku ktorej boli aj tieto snahy vedené.

Svoje miesto na workshope si nachádzali aj nekonečné technické dišputy, ktoré viacerí v téme dobre zorientovaní účastníci viedli s lektorom. Mnohé fakty boli odhalené, vysvetlené či vyvrátené. Odpovede prichádzali na všetky otázky, stačilo ich položiť.

Danišovce otvorili cestu novým naznačeným možnostiam workshopu ŠGAS a už tam sa začalo premýšľať o ich napĺňaní v budúcom roku.

Filmársky workshop:

1

http://www.snv.sk/archiv?video=161012-3


Fotogaléria:Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.