Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 69
DUF-ART vyriešil Tajomný prípad doktora Maletéra – Spišské kultúrne centrum a knižnica / Osveta SNV
   

DUF-ART vyriešil Tajomný prípad doktora Maletéra

Divadelný projekt pod názvom DUF-ART predstavil ďalšiu historickú inscenáciu spojenú s tancom a projekciou.

Siedmy ročník divadelného projektu, ktoré organizuje Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja, sa odohral v piatok 25. 9. 2020 v prednáškovom priestore Pivničke Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Historická inscenácia vyrozprávala príbeh doktora Johannesa Maletéra, ktorý je poverený zistením príčin násilnej smrti richtára Gajara z kráľovského mesta Podolínec, ktoré bolo pripojené k zálohovaným spišským mestám. Hlavným podozrivým z vraždy je knieža Teodor Lubomirski, ktorého poddaní nazývajú kniežaťom pekelných temnôt. Počas vyšetrovania na hrade Ľubovňa vychádzajú na svetlo sveta zvláštne udalosti zo života Lubomirského. Samotný Maletér odhaľuje nielen svoje spomienky o láske, ale i krutú pravdu o úmyselnej vražde.
Dr. Johannes Maletér predstavuje významnú, hoci málo známu osobnosť slovenského novoveku, ktorý pôsobil aj na Spiši. Sme radi, že sme mohli prostredníctvom multižánrovej divadelnej inscenácie sprostredkovať jeho život a úspechy širšej verejnosti.
Na realizácii divadelného predstavenia Tajomný prípad doktora Maletéra a spolupráci na projekte DUF-ART sa podieľali herci z divadelnej skupiny Divadlo teatrálnej skratky pod vedením režiséra Petra Karpinského a členovia z tanečnej skupiny Denzz Industry pod vedením choreografky Kataríny Halásovej. Tento ročník sa uskutočnil aj za finančnej podpory Mesta Spišská Nová Ves a v spolupráci s Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi. Ochotníci odohrali tri divadelné predstavenia v obmedzenej kapacite pre verejnosť a študentov Strednej odbornej školy ekonomickej, Gymnázia Javorová a Základnej školy na Hutníckej ulici.
Ďakujeme všetkým návštevníkom, že aj napriek nepriaznivej pandemickej situácii prišli podporiť kultúru v meste Spišská Nová Ves a za ich vzorové dodržanie všetkých opatrení ÚVZ SR. Oficiálny fotoreport nájdete na stránkach Spišského osvetového strediska a reportáž z projektu na TV Reduta.

 

Fotogaléria:

[ngg src=“galleries“ ids=“3705″ display=“basic_thumbnail“] Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.