Duša fotografa

14 fotografov navštívilo Ždiar

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie KSK, zorganizovalo v dňoch 21. 9. – 23. 9. 2018 fotografický plenér v Ždiari. Cieľom bolo podporiť tvorbu neprofesionálnych fotografov a konfrontovať ich vlastné umelecké smerovanie a pracovné postupy. Projekt sa realizoval za finančnej podpory Fondu na podporu umenia.
Štrnásť fotografov sa zúčastnilo 3 dňového podujatia pod taktovkou 2 skúsených lektorov: Mgr. Slavka Hudáka a Patrika Minára. Plenér sa začal fotením portrétu v exteriéri a fotografi sa tiež snažili zachytiť ždiarsku krajinu pri západe slnka. Večer absolvovali účastníci prednášku lektora Hudáka o tom, ako fotiť krajinu, pričom sa dozvedeli množstvo praktických rád, ktoré si zapisovali do poznámok. Po prednáške využili niektorí autori čas na konzultáciu svojich fotografií. V sobotu sa ujal vedenia lektor Patrik Minár a ukázal účastníkom, ako dosiahnuť čo najlepší výsledok pri fotení portrétu v interiéri. Fotografi plní nových poznatkov navštívili Múzeum Jozefa M. Petzvala v Spišskej Belej a Ždiarsky dom. Tretí deň sa odštartoval o 6. tej hodine ráno, snahou zachytiť krajinu počas východu slnka. Aj napriek nepriazni počasia, vytrvalí fotografi hľadali čo najlepšie miesto, aby získali kvalitný záber, až kým neprišiel čas odchodu domov.
Celý plenér sa niesol v znamení 2 problematík: portrét a krajina. Ktorú tému sa im podarilo lepšie zvládnuť, uvidia návštevníci Spišského osvetového strediska začiatkom roka 2019 na poplenérovej výstave.

Fotogaléria: Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.