FAJNA FOLKLÓRNA FOTKA

Vernisáž najlepších fotografií súťaže
Už štvrtý ročník fotografickej súťaže v teréne Fajna Folklórna Fotka je za nami. Ukončiť ju chceme odovzdaním cien víťazom a vystavením najlepších fotografií z tohto ročníka. Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 10. októbra 2017 o 16.30 hod vo foyer Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi.

Účastníci mohli prispieť svojimi fotografiami do 2 kategórií: A – Folklórny ornament a B -Reportáž folklórnych zvykov. Úlohou fotografov bolo zachytiť folklórny ornament alebo ľudové kroje. V kategórii B mali za cieľ zachytiť ľudové zvyky a tradície, pričom sa mohli zamerať na život folklórnych kolektívov, remeselníkov či iných ľudí, ktorí sa zaoberajú prezentáciou folklórneho dedičstva. Do súťaže sa zapojilo 43 autorov s 212 fotografiami.
Odborná porota v zložení Ing. Miroslav Kováč, Mgr. Nikola Podolínska a Mgr. Matúš Matava musela podať priam heroický výkon, aby vybrala tie najlepšie fotografie. Snahou poroty bolo vybrať fotografie, ktoré vynikajú inovatívnym prístupom k téme a zároveň spĺňajú kritéria kvalitnej snímky.
V kategórii A získala jednohlasne prvé miesto Angelika Jákob za kolekciu fotografií s názvom „Folklórne tanečnice“. Druhé miesto si vybojovala zaujímavým prístupom Dáša Kolláriková s fotografiami Folklór I a III. Tretiu cenu získal Mário Bendík s fotografiami „Krása kroja“ a „Letná deva“. Čestné uznanie získali Miloš Fiľa a Vladimíra Hradecká.
V kategórii B sa na prvom mieste umiestnila Šípková Jana s kolekciou reportážnych fotografií z Pohorelej a Sihly. Druhé miesto získal Ján Zibura za cyklus „Lúčnica v Tatrách“. Fotografiami „Na večnosť“ a „Rubári“ očaril porotu Jaroslav Micenko a vybojoval si tak tretie miesto. Porota udelila v tejto kategórii dokonca 3 Čestné uznania: Vladimírovi Poliakovi, Kataríne Ščigulinskej a Jirkovi Salzmannovi.
Výstava bude sprístupnená do 10. novembra 2017.

 Copyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.