Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 69
S FARBOU NA POVRCH – Spišské kultúrne centrum a knižnica / Osveta SNV
   

S FARBOU NA POVRCH

Autorská výstava fotografií

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi Vás pozýva na vernisáž autorskej výstavy Igora Dutka a Mareka Dzurendu dňa 6.10.2016 o 16.30 hod v Kaštieli v Smižanoch. Zbierka výtvarných diel Vám priblíži tvorbu mladých autorov, ktorých spája záľuba v maľbe sprejom. Obaja autori oslávili svoje tridsiate piate narodeniny a každý z nich prispel do zbierky svojimi najnovšími umeleckými výtvormi. Výstavu si môžete pozrieť do 30.11.2016.

MAREK DZURENDA
Narodil sa 13. septembra 1981 v Spišskej Novej Vsi. Jeho láska k umeniu sa objavila v trinástich rokoch, kedy začal maľovať portréty a figúry bojových hrdinov. Tento fakt určil aj jeho výber strednej školy v roku 1996. Po absolvovaní odboru Tvarovanie dreva a rezbárstvo na Strednej odbornej škole drevárskej pracoval ako rezbár v Spišskej Belej. Následne vyštudoval výtvarnú výchovu a náboženstvo na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od roku 2010 pracuje ako pedagóg na Špeciálnej základnej škole v Spišskej Novej Vsi. Zaujímavosťou je, že nikdy nenavštevoval ZUŠ.
Vo svojom voľnom čase sa aj naďalej venuje rezbárstvu a opravám starožitného nábytku. Ukážku jeho rezbárskej zručnosti na výstave predstavujú priestorové objekty z dubu, mahagónu a topoľa. Jeho maliarska tvorba je špecifická svojou abstrakciou, pričom dominantným nosičom atmosféry je farba. Krajinomaľba v jeho ponímaní nadobúda novú rovinu pohľadu. Svojou technikou získal výtvarne zaujímavý, miestami až grafický efekt, ktorý docielil výraznými farbami na tmavom pozadí v kombinácii so zabstrahovaním tvarov. V rámci techniky často používa akryl alebo maľbu sprejom.
IGOR DUTKO
Narodil sa v roku 1981 v Levoči. Žije v Spišskej Novej Vsi kde absolvoval základnú, strednú aj umeleckú školu. Vyštudoval výtvarný odbor Konštrukcia, tvorba nábytku na Strednej priemyselnej škole drevárskej SNV. Druhý stupeň ZUŠ úspešne absolvoval pod vedením výtvarníka Mgr. Ivana Bobulu. Samostatnej výtvarnej činnosti sa venuje od roku 2000. Svoju tvorbu predstavil na výstavách v Galérii umelcov Spiša, Spišskom osvetovom stredisku, ale aj v škótskom Edinburgu.
Ambíciou tohto autora je venovať sa intenzívnejšie výtvarnému umeniu vo všetkých jeho podobách. Aj preto spolupracuje s Divadlom Kontra a následne vystupuje na divadelných festivaloch doma aj v zahraničí. Výtvarné nadšenie sa odzrkadľuje aj v jeho práci – tetovacom štúdiu.
Diela Igora Dutka sú charakteristické svojou štýlovou rôznorodosťou. Autor predstavuje svoju zručnosť nielen čo sa maľby týka, ale aj kresby tušom. V niektorých dielach dáva dvojrozmernému obrazu tretiu, priestorovú dimenziu. Plocha obrazu nie je ponímaná len maliarsky, ale je na nej fixovaná vytvarovaná hmota, ktorá dodáva obrazu nový charakter. Mladých návštevníkov môže zaujať aj séria originálnych dizajnových návrhov na skateboardy.

sos_sfarbounapovrch_2016Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.