Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 69
Folklórny víkend na Spiši – Spišské kultúrne centrum a knižnica / Osveta SNV
   

Folklórny víkend na Spiši

46. spišské folklórne slávnosti
Víkend plný folklóru, remesla a gastronómie potešil svojich priaznivcov, aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu.

Areál Spišského salaša bol odetý do krásnych farieb slovenských krojov. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, ktoré bolo odborným garantom podujatia a partneri festivalu, Mesto Spišské Podhradie a Spišský salaš pripravili organizačné zázemie, aby priblížili návštevníkom studnicu tradičnej ľudovej kultúry regiónu Spiša a Slovenska.
Festival slávnostne otvoril predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka za účasti primátora Mesta Spišské Podhradie MVDr. Michala Kapustu, riaditeľky festivalu Mgr. Vladimíry Barbuščákovej a priateľov z družobných miest mesta Spišské Podhradie.
Bohaté programy jednotlivých vystúpení boli ladené do stredovekej tematiky, spojenej s históriou Spiša, zachovanú v povestiach, tancoch a piesňach. Priblížili sme aj ľudovú kultúru regiónov Horehronie, Gemer, Abov a Šariš.
Počas sobotňajšieho programu sa predstavili detské folklórne kolektívy zo Spiša, víťazi regionálnych kôl súťaže Nositelia tradícií z Košického kraja a nechýbala škola tanca s divákmi. V priebehu nádherného večera vo svetlách reflektorov nám priblížili účinkujúci život v Stredoveku s povesťami o hrade a podhradí, ktorý bol umocnený zapálením Jánskych ohňov s tancovačkou pri vatre do ranných hodín.
Nedeľa sa začala slávnostnou svätou omšou za účasti folklórnych kolektívov. Ako prvý sa nám v programe predstavili účinkujúci z regiónu Horehronie, v galaprograme sme predstavili to najlepšie, čo doma máme a festival sa ukončil energickým koncertom hudobnej skupiny Gypsy Lomnické Čháve.
Mimoscénické programy potešili najmenších divákov formou interaktívnych divadelných predstavení, folklórnym pásmom sa predstavil FS Branisko a diváci si taktiež pochutnali na gastronomických špecialitách Spišského salaša „Gruľove šmaky“ za sprievodu ľudovej hudby Branisko. Areál dopĺňali fotografie rázovitej obce Kojšov a Fajnej folklórnej fotky. Festival dokumentovalo veľké množstvo fotografov, ktorí sa zapojili do 5. ročníka súťaže „Fajna folklórna fotka“.

Tento vrcholný folklórny festival v regióne Spiša predstavil v 10-tich programoch približne 800 účinkujúcich, ktorí uchovávajú a šíria naše tradície.
Ľudové zvyky a tradície oddávna ovplyvňovali život našich predkov a prostredníctvom 46. ročníka Spišských folklórnych slávností sme priblížili viac ako trojtisícovému publiku to, čo nám tu naši predkovia zanechali.
Ďakujeme všetkým účinkujúcim, návštevníkom, partnerom, mediálnym partnerom a sponzorom podujatia za prejavenú dôveru a podporu.

 


Fotogaléria:

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“140″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“1″ show_all_in_lightbox=“1″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.