FRANTIŠEK MIHÁĽ

výstava výtvarných diel člena Art klubu

Písal sa rok 1978 a pomaly sa končila éra zvoncových nohavíc, keď mladý jaskyniar podľahol čaru výtvarného umenia a pustil sa do vlastnej tvorby.

O dva roky neskôr sa prihlásil do Art klubu – vtedajšieho Klubu amatérov výtvarníkov. Členom je dodnes a hrdo nosí titul najdlhšie pôsobiaceho výtvarníka a terajšieho predsedu klubu.

František v začiatkoch svojej tvorby uprednostňoval maľbu olejovou farbou a diela tvoril priamo v plenéri (krajine). V jeho dielach bolo badať  vášeň pre jaskyniarstvo a na obrazoch sa začali objavovať motívy z podzemného sveta. Autorove diela sú dodnes zachytávané výtvarnými technikami ako akryl, akvarel, suchý pastel a olej. V celej jeho tvorbe je badať krajinárstvo. Medzi jeho najobľúbenejšie motívy patria potoky, pereje, doliny a skaly. Miháľ roky pracoval ako geológ a stážca – anorgatik v Slovenskom raji, čo sa aj jasne odrazilo v jeho tvorbe.

Františkove krajiny zachytené suchým pastelom a v pastelových odtieňoch vás vtiahnu priamo do lona prírody. Jeho obrazy pôsobia veselo, živo a upokojujúco zároveň. Ako hovorí väčšina porotcov v súťažiach – pán Miháľ je rodený akademický maliar.

Diela Františka Miháľa si môžete pozrieť v priestoroch Spišského kultúrneho centra a knižnice na Zimnej 47 v Spišskej Novej Vsi od 8. 9. do 28. 10. 2022. Výstava odštartuje vernisážou 8. 9. 2022 o 16:30.

Tešíme sa na Vás!

Organizátor: Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja

Zdroj: Veronika Vlašicová, SKCaK Spišská Nová Ves

Reportáž TV Reduta:Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.