Graffiti Spiš X

Vandalizmus či umenie? Maľovanie graffiti často rozdeľuje. Niekto ich vníma ako vandalizmus na stenách budov, iní si zase všímajú a dokážu oceniť aj prepracovanejšiu tvorbu.
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi sa stalo garantom 10. ročníka tohto projektu s finančnou podporou Fondu pre umenie, ktorý prerazil cestu ilegálnych graffiti k legálnej forme na Spiši. Projekt splnil a stále plní svoj cieľ t.j. poskytuje writerom priestor na svoju tvorbu a tým dáva verejnosti možnosť vnímať, že graffiti nie sú len čarbanice, ale hodnotné umenie, ktoré si vyžaduje napríklad priestorové videnie, farebné cítenie, atď.

Pomocou sprejov sa rok čo rok skrášľujú šedé a zdevastované steny podchodov, garáží a ihrísk na sídliskách. Za 10 rokov sa stihli vymaľovať obidve strany podjazdu (smer Levoča), fasáda Zimného štadióna, garáže na sídlisku Západ 1, trafo stanica na sídlisku Východ, materské škôlky a požiarny sklad na sídlisku Mier a bývalé vojenské kasárne pri Hornáde
Graffiti Spiš X prebehne 23. – 24.9.2017 na garážach pri Fľúdri na sídlisku Mier. Hudobnú kulisu pre writerov a návštevníkov bude dotvárať Dj Doris. Pitný režim a stravu zabezpečí pojazdný bufet Vandaliro food truck, ktorý bude ponúkať aj okoloidúcim návštevníkom občerstvenie.

Tento ročník bude pestré zastúpenie writerov aj vďaka podpore mesta Spišská Nová Ves a Mestského kultúrneho centra. Okrem slovenských graffiťáckych stálic z Košíc, Popradu, Trenčína, Prešova, Kežmarku a Partizánskeho sa tu ukážu aj hostia z Prahy. Naši domáci writeri zo Spiša tak budú môcť konfrontovať svoje maliarske zručnosti s ostatnými autormi, čo bolo od začiatku jedným z charakteristických znakov Graffiti Spiš.

 


 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.