Graffiti v lavici – letné workshopy SOS

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, zorganizovalo počas letných prázdnin dva graffiti workshopy pre deti,

aby priblížilo moderné výtvarné umenie a subkultúru graffiti a street-art. Workshopy sú pokračovaním úspešného projektu Graffiti v lavici a uskutočnili sa pod vedením autora a koordinátora projektu Martina Hlavatého v spolupráci s odborným lektorom a graffiti umelcom Mgr. Štefanom Virom.
Na prvom workshope v priestoroch foyer Spišského osvetového strediska sme deťom priblížili históriu aj aktuálne dianie na graffiti scéne na Spiši a premietli krátke dokumentárne filmy z projektov Graffiti Folk jam, Graffiti Margecany jam, Graffiti Margitfalva a ZŠ Graffiti GL, ktoré vznikli za podpory Fondu na podporu umenia a v spolupráci s obcou Margecany a mestom Gelnica. Ďalšou časťou bolo praktické zadanie a to tvorba vlastného graffiti mena a trička. Druhý workshop prebehol v exteriéri na legálnej stene v spolupráci s Petrom Olejárom z Divadelného sveta, kde sa spojilo umenie a nádherná myšlienka Dúhou a farbami proti fašizmu. Počas tohto workshopu si deti okrem výroby originálnych graffiti tričiek vyskúšali aj maľovanie vlastných charakterov a zapojili sa do spoločnej maľby s odborným lektorom a graffiti umelcami z Over Time crew, ktorí spoločne vymaľovali steny plotov rodinných domov a prekryli tak hanlivé nacistické a extrémistické symboly a nápisy. Vznikla tak ďalšia veľkoplošná graffiti maľba a všetci účastníci workshopu vyjadrili svojou kreativitou a farbami jasné posolstvo a stanovisko, že tieto extrémistické prejavy vo verejnom priestore a celkovo v spoločnosti nie sú vítané. Na workshopoch sa zúčastnilo 14 detí, medzi nimi aj šikovné talenty z OZ Spolu Slovensko pod vedením p. Jarky Kotlárovej zo Spišskej Novej Vsi.
V novom školskom roku plánuje Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi vo workshopoch pokračovať a zamerať sa na organizáciu ďalších voľných či tematických graffiti jamov v spolupráci so žiakmi základných škôl v okrese Gelnica a Spišská Nová Ves.

TV reporty:

TV TA3: https://www.ta3.com/clanok/1191258/na-spisi-vycinali-sprejeri-extremisti-aktivisti-okamzite-zakrocili.html

TV Reduta: https://www.snv.sk/archiv?video=200828-3

Fotogaléria: 

neboli nájdené žiadne obrázkyCopyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.