Maliarky

Spišské kultúrne centrum a knižnica, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja,

Vás pozýva na výstavu s názvom ,,Maliarky“. Online výstava bude sprístupnená od 13. januára 2021.
Štyri ženy, štyri výtvarníčky, štyri členky Art klubu Spiš oslavujúce svoje životné jubileá. Výstava Maliarky vám predvedie to najlepšie z celoživotnej tvorby Anny Paličkovej, Gertrúdy Hojstričovej, Danky Koškovej a Alexandry Dutkovej. Každá má svoj jedinečný rukopis a obľúbené maliarske techniky. Na výstave budú môcť návštevníci obdivovať maľbu akrylom, akvarelom, maľbu na sklo, plstenie, enkaustiku a cínové šperky.

Gertrúda Hojstričová
Narodila sa v roku 1960 v Spišskej Novej Vsi. Maľovaniu sa venuje už od detstva. Vo svojej tvorbe používa viacero výtvarných techník – patchwork, dekupáž, plstenie, pletenie z papiera a enkaustiku. Venuje sa aj výrobe šujtášových, cínových a drôtených šperkov. Gertúda pracuje ako vychovávateľka, ergoterapeutka a inštruktorka sociálnej rehabilitácie v DSS – Idea Prakovce, kde vedie kreatívne triedy. Je spoluzakladateľkou Klubu kreatívnych žien v Prakovciach a od roku 2015 je členkou Art klubu Spiš pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi.

Ing. Alexandra Dutková
Narodila sa v roku 1960 v Levoči. Maľovanie, kreslenie a formovanie rôznych materiálov ju zaujímalo už od detstva. Ako dieťa navštevovala Ľudovú školu umenia – výtvarný odbor, avšak nástupom na strednú a vysokú školu tento koníček ustúpil do úzadia. K maľovaniu sa vrátila asi pred siedmymi rokmi, keď jej mladšia dcéra navštevovala kurz kreslenia. Alexandra skúša rôzne techniky – temperu, akryl, akvarel alebo kombináciu viacerých techník v jednom diele. Najviac ju zaujal akryl, ktorý nanáša na plátno štetcom alebo špachtľou. Tematicky sa zameriava na kvety, krajinky a abstraktné motívy, ktoré sú jej tvorbe najbližšie. Od roku 2015 je členkou Art klubu Spiš pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi a každoročne sa zúčastňuje výstav a workshopov, ktorých usporiadateľom je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi. Jej obrazy môžete vidieť aj na recepcii Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi, kde pracuje.

Ing. Anna Paličková
Narodila sa v roku 1960 v Spišskej Novej Vsi. Vyštudovala Strojnícko-elektrotechnickú fakultu na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline. Už ako dieťa veľmi rada kreslila a maľovala, ale svoje umelecké vlohy začala rozvíjať až v roku 2010, kedy sa prihlásila na ZUŠ – odbor Štúdium pre dospelých pod vedením Mgr. Ivana Bobulu. V roku 2013 sa stala členkou Art klubu Spiš pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi. Anna pracuje v Spišskom divadle. Popri svojom pracovnom vyťažení sa jej podarilo absolvovať niekoľko výtvarných kurzov a plenérov pod vedením skúsených výtvarníkov PhDr. Slavomíra Čupila, Akad.mal. Mariána Hennela, akademického maliara, Júlii Zelenej a ďalších. Jej rukopis sa postupne vyvíjal. Skúšala rôzne techniky – akryl, pastel, akvarel. V jej tvorbe dominujú zvieratá. Každoročne sa zúčastňuje skupinových výstav, ktorých usporiadateľom je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi.

Danka Košková
Narodila sa v Spišskej Novej Vsi v roku 1970. Ceruza a papier ju sprevádzali už od útleho detstva. Navštevovala Ľudovú školu umenia – výtvarný odbor a študovala na SPŠ drevárskej navrhovanie nábytku. Umenie ju sprevádzalo aj v práci, maľovala porcelán a aktuálne pracuje s grafikou v reklamnej agentúre. Vo svojom voľnom čase sa venuje hlavne maľbe akrylom a skúša aj iné techniky ako napr. olejomaľbu, akvarel či suchý pastel. Vo svojich dielach sa venuje rôznym témam. Najčastejšie zobrazuje krajiny a architektúru. Skúša taktiež figúry, portréty a zátišia. Od roku 2009 je členkou Art klubu Spiš pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi. Pravidelne sa zúčastňuje plenérov, workshopov a vystavuje v rámci Art klubu ale aj v Košiciach, Nitre, v Čechách či Poľsku.

 

 

Online výstava:

neboli nájdené žiadne obrázkyCopyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.