Marek Kollárik a Miloš Fiľa – 40:40

Autorská výstava fotografií.
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi organizuje dňa 26.1.2016  o 16.30 hod.   vernisáž autorskej výstavy  fotografií z dielne Mareka Kollárika a Miloša Fiľu. Zbierka 80 fotografií Vám priblíži tvorbu autorov, ktorí spolu prežili detské strasti aj radosti na základnej škole a po rokoch ich opäť spojila záľuba fotografovania.

Fotografi oslávili svoje štyridsiate narodeniny a každý z nich prispel do zbierky 40 fotografiami. Výstavu si môžete pozrieť do 26.2.2016 v Spišskom osvetovom stredisku.

Príbeh Mareka Kolárika ako fotografa začal spolu s Milošom pri fotografovaní detailných prvkov prírody a až neskôr sa prepracoval k fotografiám ľudí a všedného života. Keďže veľa času trávi vo Vysokých Tatrách, momentálne sa sústredí na meteorologické úkazy, hlavne na západ a východ slnka, čo je podľa jeho slov dosť náročné. Zaujíma ho však aj samotná architektúra a reportážna fotografia. Na poznávacích cestách sa snaží zachytiť veci z iného uhla pohľadu, ako ich ľudia zvyčajne vidia. Sám fotograf sa vyjadril o svojom hľadaní kvalitného záberu takto: “Niekedy som nemal rád hlavne  v mestách, keď mi do záberu vbehli ľudia, ale potom som zistil, že práve to dodáva fotografii rozmer.”

Miloša Fiľu zasvätil do tajomstiev fotografického umenia Ing. Miroslav Dibák a Kazimír Štubňa. Jeho prvým fotoaparátom bola tzv. „mydelnička“ Kodak, ktorú  po návrate z Izraela vystriedal Zenit 12 XP. Už jeho prvá fotografia, ktorou prispel do fotografickej súťaže pre neprofesionálnych fotografov  – AMFO,  postúpila až na celoslovenské kolo. Rovnako ako Marek, aj Miloš začínal makro fotografiami prírody. Jeho tvorba je zameraná nielen na pohybové aktivity ako napríklad futbalové turnaje, amatérsku hokejovú ligu a volejbal,  ale fotografia v jeho podaní je chápaná aj ako prostriedok k vyjadreniu svojej myšlienky. V rámci architektúry je uňho viditeľná snaha o výtvarné spracovanie prvkov.

Po získaní fotografických skúseností sa rozhodol podeliť sa so svojimi vedomosťami a zručnosťami s ďalšími nadšencami fotografie. Spolu s Miroslavom Dibákom zorganizovali fotografické kurzy, ktoré absolvovali viacerí dnešní členovia Foto klubu.Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.