Mušky, nesklamali…

Už po štvrtýkrát poletovali v Slovenskom raji „Mušky raja“, teda deti – účastníci letného workshopu s obdobným názvom. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia organizovalo totiž v čase 17. – 21 . júla 2017 už 4. ročník tábora priamo v raji.

„Mušky“ bolo možné vidieť hlavne na Košariskách kde bývali, vyskytovali sa na rôznych známych i neznámych turistických chodníkoch nášho národného parku. Lietali či bzučali keď hľadali liečivé rastlinky, poznávali zver a vtáctvo alebo sa išli len okúpať do niektorého z prírodných jazier a riek raja.
V podvečeroch sa menili na vášnivých hráčov futbalu, naháňačiek a skrývačiek. V utorkové popoludnie bolo možné dokonca pozorovať tzv. „Mušie olympijské hry“. Spomínané „Mušky“ nielen lietali, ale aj sedeli a tvorili. Vytvorili pletené košíky, vyrezávané lopáriky, „servítkové“ vázy, modely kláštornej cely, drevené krížiky, či „bodkovaný“ vzor kachlíc nájdených na Kláštorisku. Ozaj v stredu, sa premenili na kartuziánskych mníchov a spĺňali zadané úlohy, a tak si vyslúžili „kartuziánsku hodnosť“. Podvečer už boli zasa muškami – cyklistami, brázdiacimi jeden z neľahkých ponúkajúcich sa cyklistických chodníkov.
Neprekvapilo ich ani horúce ani daždivé počasie, pripravené boli na všetko. Prešli aj vedomostnými skúškami pani Vedmy a úspešne splnili všetky jej zadané úlohy. „Mušky“ musia mať a majú aj enviromentálne cítenie, ktoré si mohli overiť úlohami o správnej recyklácii rôznych druhov odpadu. Dokonca sa prejavili aj ich umelecké vlohy či cítenie v podobe vyspevujúcich pesničiek a vytvorených básničiek.
Mušky raja sú a budú vždy plné energie, pútavého poznávania a neopakovateľných letných zážitkov.

 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.