Návrat tradícií – hlinené omietky

Remeselné dielne zamerané na návrat tradičných remesiel do okresu Gelnica

Spišské kultúrne centrum a knižnica, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s obcou Žakarovce, pozýva na víkendovú remeselnú dielňu zameranú na prírodné staviteľstvo a hlinené omietky, ktorá sa uskutoční v dňoch 21. – 22. 5. 2022 v Žakarovciach.
Hlina nie je len materiálom minulosti, ale aj budúcnosti. Okrem hlinených domov z nej dnes môžete postaviť byty, steny, dekorácie, pece, podlahy, priečky i omietky. Využitie hlinenej omietky v interiéri napomáha k udržaniu vyváženej vzdušnej vlhkosti v priestore. Vytvára zdravú mikroklímu v dome, do určitej miery znižuje elektromagnetické žiarenie. Pri použití v drevostavbách chráni drevo vďaka svojim vlastnostiam regulovať vlhkosť. Pri stenovom vykurovaní je dobrým akumulátorom. Dôležitým aspektom pre nás je aj tvárnosť hliny, ktorá umožňuje  jej dizajnové využitie v priestore bez použitia lepidiel, či zdraviu škodlivých prímesí.

Skúsený lektor Branislav Tancár vám ukáže, ako si pripraviť hlinu, ako namiešať hrubú a jemnú omietku, ako s ňou pracovať aj ako ju nanášať. Tiež sa dozviete o jej tradičnom využívaní v staviteľstve, o jej vlastnostiach, vplyve na zdravie a jej význame pri stavbe a rekonštrukciách nielen tradičných domov.

Počet miest na jednom kurze je obmedzený, a preto je dobré prihlásiť sa v predstihu na e-mail: mlynarikova@skcak.sk

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 


Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.