Očami duše

Vernisáž diel Jaroslava Neupauera, v rámci kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem

Partneri podujatia Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie, Združenie Podbranisko a Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi pozývajú širokú verejnosť na vernisáž výstavy „Očami duše“, ktorá sa uskutoční dňa 19. mája 2018 o 16.30 hod. vo výstavných priestoroch Mestskej galérie v Spišskom Podhradí.
Výstava predstavuje tvorbu Jaroslava Neupauera, neprofesionálneho výtvarníka a dlhoročného člena Art klubu, v rámci kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Kolekcia, ktorú Vám predkladáme pozostáva zo 41 diel, pričom predstavuje prierez autorovou tvorbou v priebehu rokov 1993 až 2018. Tematicky v nej prevažujú sakrálne námety v kombinácii s krajinomaľbou. V dielach je zreteľne cítiť kresťanský odkaz a lásku k prírode. Sakrálnu tému nespracováva prvoplánovo formou figúry, ale dôležitú úlohu zastáva symbolizmus prostredníctvom architektúry, či iných prvkov. Autorov štýl je typický svojou snovosťou a jemnocitom, s absenciou výrazného kontrastu.
Jaroslav Neupauer sa narodil 15.11.1957 v Spišských Vlachoch. Maľovať začal už v roku 1988, kedy sa snažil zariadiť a zútulniť si byt. Jeho prvé diela pozostávali z priestorových obrazov s použitím jutoviny a rôznych prírodných materiálov. Neskôr postupne pribúdajú ďalšie techniky: tempera, rudka, pastel, čierny tuš i farebný olej, akryl, pieskovanie, práca s prútím a drevom. Nezľakol sa ani techniky určenej pre nevidiacich so slovným doprovodom a vyrezbárčil tiež kaplnku v Spišských Vlachoch.
Do klubu neprofesionálnych výtvarníkov ho prijali v roku 1989. Odvtedy prispieva každoročne svojimi výtvarnými prácami na výstavy: Spišská Paleta, Villa Nova, Košická Paleta, atď. Svoju tvorbu prezentoval aj na samostatných výstavách: Hľadanie (Spišské Vlachy), Nádej (Bardejov) a na výstave štyroch výtvarníkov – Štvorlístok, ktorá putovala cez Spišské Vlachy, Krompachy, Gelnicu a Michalovce. Absolvoval aj jubilejnú výstavu v roku 2012 v Smižanoch spolu s Tiborom Hrušovským a Milanom Ogurčákom. Svoje šesťdesiate narodeniny oslávil v roku 2017 výstavou Pieseň života. Získal mnohé ocenenia z okresných, krajských a celoslovenských výstav.
Autorova niekedy až nepochopiteľná skromnosť, duchovná sila a výrazná kreativita sa prejavuje v jeho vystavených dielach, ktoré budete môcť vidieť do 19. júna2018.

 

 

 Copyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.