Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/1/c/1c7f2830-6c76-4591-9e82-8735d2927d25/skcak.sk/sub/osveta/wp-config.php on line 69
Okamihy ľudovej kultúry na Spišských folklórnych slávnostiach – Spišské kultúrne centrum a knižnica / Osveta SNV
   

Okamihy ľudovej kultúry na Spišských folklórnych slávnostiach

Naše tradície ľudovej kultúry ponúkajú množstvo okamihov, ktoré niekedy nie sú sviatočnými, ani nesúvisia s obradovým kalendárom, no aj napriek tomu zachytávajú spomienky, pocity, chvíle, obrazy, ktoré sa už nikdy nezopakujú a sú len fragmentom z minulého sveta. FS Hornád predstaví na veľkej scéne inovatívne choreografie s novou, početnou zostavou, vynikajúcou muzikou a v ligotavých krojoch šitých podľa originálov predstavenie OKA MIH.

Tradičný folklórny festival na Spiši oslavuje svoj 45. ročník a uskutoční sa 24. – 25. júna 2017 v krásnom prírodnom prostredí Spišského salaša pod Spišským hradom. Organizátorom festivalu je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v pôsobnosti KSK s partnermi mestom Spišské Podhradie a Spišským salašom. Podujatie je organizované s finančnou podporou FPU.

Festival sa začína vo štvrtok a piatok živými pozvánkami „Verbovačkou“ v podaní spevákov a tanečníkov a to v historických centrách Spišskej Novej Vsi, Levoči, Spišského Podhradia a na nádvorí Spišského hradu. Sobotné slávnostné otvorenie Vitajce… bude spojené s vystúpením poľského súboru Zespol Folklorystyczny Vrzos z družobného mesta Ogrodzieńec. Ďalší program ponúkne divákom vystúpenia „Naši najlepší“, kde sa predstavia víťazi jednotlivých súťaži – sólistov tanečníkov Šaffova ostroha 2017, víťazov súťaže detských folklórnych súborov, víťazov v súťaži v speve rusínskych piesní Makovická struna. Návštevníci budú mať opäť možnosť zapojiť sa do interaktívnej „Školy tanca“, ktorá bude na veľkej scéne kde sa naučia jednoduché typy tancov pod vedením fundovaných tanečníkov a hudobníkov z Košíc. Atmosféru svätojánskej noci okolo ohňa na Spišskom salaši otvorí tanec a spev. Program bude večer pokračovať v Tancovačke pri vatre a pri muzike ĽH Štefana Cinu do skorých ranných hodín.

Zvony nad Podhradím priblížia históriu zvonenia na Spiši a otvoria nedeľný program, ktorý pokračuje vystúpením Folklórnych skupín a súborov zo Šariša a ďalší. Podvečer spríjemní koncert originálneho hudobného zoskupenia Karpaton a Michal Smetanka. Detský tvorivý svet Folk naj ponúkne pre najmenších čítanie rozprávok, učenie detských piesní, detskú školičku tanca a zaujímavosťou bude aj Drevené divadlo s konským záprahom. Priestory salaša bude dotvárať výstava historických fotografií „Ľudia a život starých baníckych Žakaroviec“ a fotografie súťaže Fajna Folklórna Fotka, do ktorej sa môžu návštevníci zapojiť. Jarmok remesiel nebude chýbať ani v tomto roku a remeselnícki majstri predstavia remeslá z nášho územia.

Nezabudnite na festivale Spišské folklórne slávnosti otvárame pre vás naše srdcia a tie vaše naplníme ľudovými zvykmi a tradíciami nášho Slovenska a regiónu.

 


Program: 

 


 

 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.