Pavol Ondra / Interval

výstava výtvarných diel člena Art klubu

Pavol študoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej v Spišskej Novej Vsi, neskôr na Drevárskej fakulte vo Zvolene. Po ukončení štúdií sa vrátil na svoju strednú školu, kde vyučoval výtvarnú prípravu.

Vo svojej tvorbe sa venuje technikám olejomaľba a suchý pastel. Zobrazuje portréty a mestské zákutia. Ako chlapec chodil po rodnej obci Smižany a skicoval si okolie, staré domy, zátišia a portréty rodiny. Po dlhom časovom intervale, kedy na tvorbu nemal čas, sa k nej opäť vrátil. Svoje náčrty z detstva začal zobrazovať vo farbe už ako dôchodca.

Ondru v jeho tvorbe najviac inšpirovali diela Martina Benku a Jána Šimo-Svrčeka. Ako malý prekresľoval z rozprávkových kníh Benkove ilustrácie a odhodlal sa dokonca aj samotnému autorovi napísať list. Umelcova odpoveď a podpora Pavla motivovala, aby sa naďalej venoval výtvarnej tvorbe. Svrček bol zas Ondrov učiteľ na “Drevárke”. Jeho pastely ho oslovili natoľko, že v Pavlových pasteloch je cítiť Svrčekov rukopis.

Farebné, hravé, s nádychom histórie. Diela Pavla Ondru si môžete pozrieť na výstave Interval od 6. do 21. 4. 2023 v priestoroch Spišského kultúrneho centra a knižnice na Zimnej 47 v Spišskej Novej Vsi.

Vernisáž výstavy sa bude konať 6. 4. 2023 o 17:00. Vstup na výstavu je voľný.

Fotogaléria:Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.