Škola ľudového tanca

1. tanečná škola na Spiši
V sobotu 10. septembra 2016 odštartovalo Spišské osvetové stredisko novú vlnu starostlivosti a šírenia informácií o našom folklóre. Prinieslo na Spiš osvedčený spôsob výučby ľudového tanca prostredníctvom tzv. školy tanca.

Projekt „Škola tanca na Spiši“ sa realizoval vďaka finančnej podpore Fondu pre rozvoj umenia. Prvotným cieľom bolo aj takýmto spôsobom priblížiť zákutia nášho folklóru a predovšetkým interaktívne šíriť vedomosti o ľudovej kultúre.
Stovka účastníkov – tanečníkov i netanečníkov spolu s lektorom Marekom Sabolom a jeho tanečnou partnerkou prenikli do tajov a špecifík tancov „Do šaflika“ z Bystrian a „Krucenej a Čardáša“ z Raslavíc. Všetko sa to dialo pod hudobnou taktovkou ľudovej hudby Šimona Hanzelyho.
Kultúrny dom v Smižanoch, spoluorganizátor, praskal vo švíkoch keď sa takmer sto tancujúcich začalo hýbať v určenom rytme. Aj keď sa na prvý pohľad, resp. pri pohľade na tancujúcich lektorov zdalo, že práve predvádzané tanečné kreácie sú jednoduché, veru nebolo to tak. Pri prvej snahe presne zopakovať ukázaný krok, v správnom rytme, niektorí tanečníci počastovali svoje partnerky aj nechcenými kopancami. Aj to však patrí k snahe naučiť sa tancovať.

Fotogaléria:

 

 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.