Spišská paleta v Poprade

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja  a  Podtatranská knižnica v Poprade v spolupráci s Art klubom  pozývajú nadšencov umenia na putovnú výstavu výtvarných diel s názvom „Spišská paleta“, ktorú budú mať možnosť vidieť v termíne od 11.11. 2019 do 18.12.2019 v priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade.

Výstava predstavuje prierez tvorbou členov Art klubu, pričom sú to najnovšie formy ich výtvarného prejavu alebo sú to diela staršie, ktoré verejnosť ešte nemala možnosť vidieť. V dielach je cítiť originalitu rôznych pohľadov na svet a svojský maliarsky rukopis. Autori sú   neprofesionálni výtvarníci, pričom sa svojej tvorbe venujú vo voľnom čase. To sa prejavuje aj v témach obrazov, ktoré často odrážajú ich ďalšie koníčky a spôsoby trávenia voľného času. Návštevníci na nich môžu vidieť portréty, zobrazenia architektúry, prírody z regiónu Spiš či abstraktné maľby.

Svojimi dielami sa Vám predstavia 12 členovia klubu a to Ladislav Vikartovský, Emilián Cvengroš, František Miháľ, František Hos, Anna Paličková, Alexandra Dutková, Mária Mikolajová, Dana Košková, Ľudovít Dzurila, Jaroslav Neupauer, Ján Timko a Jaroslava Hrúzová.

Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Spišskom osvetovom stredisku vznikol v roku 1979, kedy sa 9 nadšenci umenia spojili a rozhodli sa stretávať pravidelne. Bol medzi nimi Tibor Hrušovský, Tibor Gurin, Emilián Cvengroš, Milan Ogurčák, Juraj Molčan, Imrich Marčik, Albert Kellner a František Schmidt. Klub v priebehu rokov rástol a dnes má 48 členov,  väčšinou z okresu Spišská Nová Ves a Gelnica.

Autorov spája láska k výtvarnému umeniu a ambície prezentovať svoju tvorbu na rôznych výstavách, pričom mnohí z nich získali ocenenia. Cieľom klubu je združovať aktívnych záujemcov o rôznorodé výtvarné žánre, umožniť im konfrontovať výsledky svojej umeleckej činnosti na stretnutiach, výstavách, plenéroch, workshopoch a iných aktivitách, na ktorých sa podieľa spolu so Spišským osvetovým strediskom. Veríme, že táto kolekcia podnieti návštevníkov a nadšencov umenia k vlastnej tvorivej činnosti.

 

 Copyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.