Spišské folklórne slávností … folklór, tradície, remeslá…

V dňoch 25. – 26. júna 2016 sa v prekrásnom prostredí Spišského salaša konali 44. spišské folklórne slávnosti. Spevy a tance napriek silným búrkam v okolí rozohnali mraky nad Spišským salašom a slávností sa začali v plnom prúde. Organizátori pripravili počas víkendu zaujímavý program s dôrazom na autentickosť tradičnej ľudovej kultúry.

Samotným slávnostiam predchádzali živé pozvánky, ktoré sa uskutočnili vo štvrtok a v piatok, kde tanečnici FS Čačina pozývali obyvateľov miest z Levoče, Spišskej Novej Vsi, Spišského Podhradia a zavítali aj na starobylý Spišský hrad.
V popoludňajších hodinách v sobotu 44. ročník Spišských folklórnych slávností otvorila riaditeľka festivalu Mgr. Vladimíra Barbuščáková, prihovoril sa aj primátor mesta Spišské Podhradie MVDr. Michal Kapusta a divákov pozdravili aj predstavitelia samospráv z družobných miest z Poľska a Vrbového.
V programe Vitajce vystúpila poľská spevácka skupina Zespół Folklorystyczny WRZOS z Ryczowa Kolonii. Po úvodnom programe už javisko patrilo detským folklórnym súborom zo Závadky, Sloviniek, Kluknavy, Spišských Vlách a Olšavice, ktoré sa zahrali na svet dospelých. V bohatom programe Naši najlepší sa predstavili laureáti, víťazi regionálnych a krajských súťaži hudobného folklóru dospelých, Šaffovej ostrohy, Makovickej struny a hudobného folklóru detí. Nechýbali ani jubilujúce kolektívy FSk Jadlovec Margecany, ktorá toho roku oslávi 40. výročie založenia, DFS Dreveník zo Sp. Podhradia (25. výročie založenia), DFS Jadlovček Margecany (10. výročie založenia SZUŠ) a Spevácka skupina Korčaškare z Jablonova (10. výročie založenia).
Tanca chtivý návštevníci sa aj tento rok mohli zapojiť do interaktívnej školy tanca, ktorú viedli fundovaní školitelia Mgr. Art. Vladimír Michalko a Mgr. Alfréd Lincke.
Večerný program patril Klubu milovníkov autentického folklóru, ktorí sa návštevníkom predstavili programom Vytvorila dedina, tancuje mesto. V tomto programe vystupovali vynikajúci interpreti z Košíc a východného Slovenska, ktorí divákom ponúkli ľudové tance a hudbu v ich tradičnej podobe, ale aj v scénickom spracovaní. Tento program zožal veľký divácky úspech.
Sobotňajšiu noc už tradične uzatvárajú Jánske ohne, ktoré tancom sprevádzali tanečníci z folklórneho súboru Čačina zo Spišskej Novej Vsi. Predviedli aj výnimočný tanec s názvom Ovčí zdych. Pri vatre pokračovala zábava sprevádzaná ľudovou hudbou pod vedením Šimona Hanzelyho.
Nedeľa sa začala slávnostnou svätou omšou vo farskom kostole za účasti členov folklórnych skupín.
Aj tento rok sme návštevníkov oboznámili s ďalším regiónom. Po minuloročnej Detve sme zavítali na Gemer, kde sa v programe predstavili folklórny súbor Háj z Rimavskej Soboty, FSk Dolina z Gemerskej Polomy a ĽH Ondreja Hlaváča. Kolektívy poukázali na pestrosť obyčají tohto regiónu.
V nedeľňajšom Galaprograme pod názvom „Co to robic kedz znaš“ sa predstavili folklórne skupiny z Kluknavy, Torysiek, Smižian, Poráča, FS Čačina a Čačinare, DĽH Oriešok zo ZUŠ Smižany a FS Ruthenia z Bratislavy. Program bol zameraný na život a pôvodné remeslá časoch minulých.
Po Galaprograme už nasledovala povestná záverečná Kapurkova, v ktorej sa predstavila ĽH Martinky Bobáňovej z Terchovej. Terchovská muzika bola v roku 2013 zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO.
Aj tento ročník SFS dopĺňalo množstvo mimoscénických programov. Pre najmenších boli počas obidvoch dní pripravené programy Folk naj „Pre najmenších do rozprávky“, počas ktorého sa mohli detí naučiť tancovať v školičke tanca, prichystané boli aj remeselné dielničky, maľovanie na tvár, čítanie riekaniek a ďalšie zaujímavé aktivity.
V prírodnom amfiteátri si návštevníci mohli pozrieť historické fotografie z obce Kluknava a nechýbala ani výstava fotografií z minuloročných folklórnych slávnosti „Fajna folklórna fotka“. Aj v tomto roku mali možnosť fotografi zachytiť zaujímavé momenty našich tradícií, ktoré budú následne odprezentované v priestoroch Spišského osvetového strediska.
Priestor areálu dotvárala umelecká ľudová tvorba 26 remeselníkov aj s praktickými ukážkami ich výroby.
Na 44. spišských folklórnych slávnostiach sa celkovo predstavilo viac ako 700 účinkujúcich v 9 programoch. Aj napriek vrtkavému počasiu festival navštívilo približne 3500 návštevníkov.
Ďakujeme všetkým priaznivcom tradičnej ľudovej kultúry a tešíme sa na vás opäť o rok na 45. ročníku Spišských folklórnych slávností.

Fotogaléria:Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.