Štetec verzus objektív

Vernisáž poplenérovej výstavy
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi organizuje dňa 18. januára 2018 o 16.30 hod. vernisáž výtvarných diel a fotografií, ktoré vznikli na plenéroch „Krajina a jej premeny“ a „Myšlienka v objektíve“ v septembri 2017. Obe podujatia sa zrealizovali aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

V dňoch 7. – 10. septembra 2017 sa snažilo 10 neprofesionálnych výtvarníkov zachytiť svojimi štetcami prírodné scenérie Stratenského kaňonu a Stratenskej píly nielen v realistickej podobe, ale posunúť svoju maľbu aj do inej roviny.
Cieľom plenéru „Krajina a jej premeny“ bolo umožniť neprofesionálnym výtvarníkom zdokonaliť sa v maliarskej činnosti a výtvarných technikách a spropagovať krásy prírodného dedičstva regiónu Stratená v Slovenskom Raji. Lektorka plenéru Mgr. Jana Nahálková ich priebežne usmerňovala praktickými radami, nielen čo sa týka tvorby, ale aj technologického postupu. Výsledkom 4 dňového pobytu výtvarníkov v Stratenej je 32 diel, ktoré môžu nadšenci umenia vidieť na výstave.
O pozornosť návštevníka zabojuje aj 80 fotografií z plenéru „Myšlienka v objektíve“. Akcie sa zúčastnilo 17 neprofesionálnych fotografov, z toho boli dvaja zahraniční účastníci z poľského mesta – Grójec. Plenér sa uskutočnil 15. – 17. septembra 2017 v obci Jablonov nad Turňou, pričom úlohou účastníkov bolo vybrať si myšlienku/citát od známej osobnosti alebo si vymyslieť vlastnú. Lektor Mgr. Miloslav Šebej sa snažil usmerniť fotografov tak, aby objavili v sebe schopnosť prehovoriť k divákovi skrze médium fotografie.
Na vernisáži zhodnotia lektori výsledné diela, čo by malo pomôcť účastníkom k ich ďalšiemu napredovaniu a rastu. Výstava kolekcie výtvarných diel a fotografií potrvá do 18.februára 2018.

 


 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.