Štetec verzus objektív

Vernisáž poplenérových výstav

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi organizuje dňa 17. januára 2019 o 16.30 hod. vernisáž výtvarných diel a fotografií, ktoré vznikli na plenéroch „Composition and decomposition“ a „Duša fotografa“ v septembri 2018. Projekty sa zrealizovali za finančnej podpory Fondu na podporu umenia.

Plenér „Composition and decomposition“ sa uskutočnil v dňoch 28. – 30. 9. 2018 v obci Ždiar s účasťou lektora PhDr. Slavomíra Čupila. Podujatia sa zúčastnilo 13 neprofesionálnych výtvarníkov zo Spiša, Nitry, Košíc a Noweho Sacza (PL). V priebehu 3 dní vznikli zaujímavé diela s použitím techniky akryl, olej a pastel. Niektorí autori sa zamerali na kompozíciu dynamického terénu Belianskych Tatier, iní zapojili do svojho diela aj zachovalú ľudovú architektúru. Cieľom plenéra bolo prehĺbiť vedomosti účastníkov v rámci kompozície, pretože jej znalosť je potrebná na zvládnutie každého výtvarného diela bez ohľadu na techniku. Výsledkom plenéra je 33 výtvarných diel, ktoré sú súčasťou vystavenej kolekcie.
Oko návštevníka poteší aj 73 fotografií z plenéra s názvom „Duša fotografa“. Štrnásť fotografov sa zúčastnilo 3 dňového podujatia pod taktovkou 2 skúsených lektorov: Mgr. Slavka Hudáka a Patrika Minára. Plenér prebehol v dňoch 21. – 23. 9. 2018 a niesol sa v znamení dvoch problematík – portrét a krajina. Fotografi si vyskúšali fotenie portrétu v exteriéri a tiež zachytenie ždiarskej krajiny pri západe i východe slnka. Niektorí autori sa zamerali na krásu Belianskych tatier, iným viac vyhovovala portrétna tematika. Vo vystavenej kolekcii sa objavujú aj fragmenty zachovalej ľudovej architektúry.
Počas vernisáže budú mať možnosť autori konfrontovať svoje práce s lektormi. Výstava kolekcie výtvarných diel a fotografií potrvá do 15. februára 2019.

 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.