Street artová elita v Košiciach

Diela anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu street art umelkyne Poppy,

ktoré zapožičalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, môžu návštevníci vzhliadnuť od 9. júna v rámci výnimočnej multimediálnej výstavy v Kunsthalle v Košiciach. Výstava „streetartovej elity“ predstaví práce, ktorých témou je aktuálna vojnová a sociálna problematika, pričom diela demonštrujú aj ďalšie globálne či naliehavé civilizačné otázky. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi absolvovalo prehliadku tejto výnimočnej výstavy v utorok 16.6. 2020, kde boli prítomní aj kurátori výstavy Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD. a Mgr. Martin Cubjak. Výstava potrvá do nedele 28.6. 2020
Podľa jedného z kurátorov výstavy a prodekana košickej Fakulty umení, Richarda Kittu – „diela Banksyho vznikali priamo v uliciach veľkomiest, kde najprv pútali pozornosť okoloidúcich a až neskôr sa stali korisťou kurátorov a zberateľov umenia. Tentokrát sa ocitnú v exkluzívnych galerijných priestoroch v Košiciach“. Pouličné umenie Banksyho je nezameniteľné. Jeho diela sú často satirické, nesú politické, ale najmä etické posolstvo. Autor kombinuje čierny humor so šablónovou technikou známou ako stencil. Banksyho identita je anonymná, legendárny streetartista a writer ju neodhalil napriek nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný streetartovej scéne „Banksy – Exit Through the Gift Shop“ v roku 2010.
Diela jednej z najvýznamnejších postáv v súčasnom umení sú, podľa riaditeľa MMUAW a spolukurátora výstavy Martina Cubjaka, naozaj atypické. Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt Banksyho pod názvom „Strážna veža“ („Watchtower“), ktorý Banksy vytvoril vyrezávaním do olivového dreva v roku 2007. Dielo vytvorené v limitovanej sérii odkazuje priamo na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor. V rámci výstavy v Kunsthalle/Hale umenia budú môcť návštevníci nielen vidieť originál tohto diela, ale ho aj interaktívne ovládať. Výstavu totiž dopĺňa veristický digiálny 3D model „Strážnej veže“, ktorým vie divák manipulovať a týmto spôsobom aj priamo vstupovať do samotnej expozície. Prepájanie galerijného umenia s digitálnou interakciou alebo performanciou je dnes bežnou súčasťou výstav najmä v zahraničí. Kurátori výstavy sa preto rozhodli výber diel Banksyho a Poppy oživiť práve týmto spôsobom. Projekt výstavy je zároveň pokračovaním projektu „MMUAW 2.0“, ktorý sa snaží o revitalizáciu expozície v Medzilaborciach a upozorňuje na multimediálny rozmer diel svetových umelcov akými sú Banksy alebo Andy Warhol. Otvorenie tejto netradičnej exhibície je naplánované na 9. júna. Výstava v košickej Kunsthalle / Hale umenia potrvá do konca júna 2020.
Informácie sme čerpali z oficiálnej tlačovej správy k výstave Banksy a Poppy / Kunsthalle Košice.

Foto: 

neboli nájdené žiadne obrázkyCopyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.