Vyhodnotenie 45. spišských folklórnych slávností

Už tradične sa posledný júnový víkend konali na Spišskom salaši 45. spišské folklórne slávnosti (SFS). Program SFS začínal už vo štvrtok a piatok živou pozvánkou v mestách Levoča, Spišské Podhradie, Spišský hrad a Spišská Nová Ves, kde tanečníci FS Čačina pozývali širokú verejnosť na folklórne slávnosti.

Sobotňajší program začínal popoludní pod názvom „Vitajce“, kde účastníkov a návštevníkov privítala riaditeľka festivalu Mgr. Vladimíra Barbuščáková a primátor mesta Spišské Podhradie MVDr. Michal Kapusta. Divákov pozdravili aj predstavitelia samosprávy z družobných miest Poľska, Vrbového a Ukrajiny. V programe vystúpila spevácka skupina WRZOS z Poľského mesta Ogrodzienec.
V obľúbenom detskom programe „I my sceme znac špivac i tancovac“ sa predstavili detské folklórne súbory Jadlovček z Margecian (laureát detského folklórneho festivalu v Likavke), Jedlinka z Kojšova, Oriešok zo Smižian, Studenočka z Olšavice, Dreveník zo Sp. Podhradia, ako hosť vystúpil DFS Venček z Popradu.
Región Spiša pokrýval program “Naši najlepší“, kde vystúpili jednotlivci a folklórne súbory, víťazi jednotlivých regionálnych, krajských a celoslovenských súťaží, ale aj jubilujúce kolektívy (FSk Kliperčan Žakarovce – 1972, FSk Jamničan Jamník – 1997) a ďalšie folklórne kolektívy z Kluknavy, Kojšova, Torysiek, Olšavice a Čačinare zo Spišskej Novej Vsi.
Nový program pod názvom „Tichá krása“ poukázal na rozmanitosť slávnostných a sviatočných variantov odevu v obciach stredného a dolného Spiša a jeho funkčných a symbolických znakov. Za zmienku stojí predvádzaný smútočný odev žien z obce Kojšov a taktiež odev žien a dievčat zo zaniknutej obce Blažov.
Podvečer sa do víru tanca zapojili aj návštevníci, ktorí sa mohli naučiť tanec Holubka z choreografickej dielne Štefana Šteca.
Javisko na večernom sobotňajšom programe patrilo FS Hornád s programom OKA MIH. Okamihy ľudovej kultúry sledovali diváci so zatajeným dychom a bol dôstojnou bodkou umeleckého programu. Sobotu uzatvára zapálenie Janských ohňov za spevu Jánskych piesní v podaní Fsk Javorina Torysky a s ľudovou zábavou pod vedením ĽH Štefana Cínu.
Nedeľňajší program sa začal slávnostnou svätou omšou vo farskom kostole za účasti krojovaných členov folklórnych skupín. Zvony nad Podhradím odzneli na samé poludnie krojovaným sprievodom od Mestského úradu na salaš. Vyzváňanie zvonov sprevádzalo folkloristov aj počas prechodu Spišskou Kapitulou.
Tradične každý rok pozývame folklórne kolektívy z iných regiónov Slovenska. Tohto roku sa v programe „Na Šarišu dobrá dzeka“ predstavili folklórne súbory Vrchovina zo Starej Ľubovne, FS Tarka Bardejov, ĽH Žoltakovci z Raslavíc, Fsk Tichopotočan z Tichého Potoka, DFS Raslavičanik z Raslavíc, Jozef Miko Kopytko z Bardejova.
V nedeľňajšom Galaprograme pod názvom“ A dzvony zvoňa“ vystúpili folklórne kolektívy z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves. Na záver tzv. kapurková sa predstavil divákom Michal Smetanka a KarpaTon koncertom originálneho hudobného zoskupenia.
Aj na týchto SFS bolo pripravené množstvo mimoscénickych programov na malom javisku, kde prebiehali programy pre deti, ktoré zabezpečovala ZUŠ Spišské Podhradie, návštevníkov zaujalo drevené bábkové divadlo.
V sobotu a v nedeľu na malom javisku boli pre návštevníkov pripravené ukážky tradičných účesov z obcí na Spiši (Kluknava, Žakarovce, Margecany).
Neodmysliteľnou súčasťou slávností sú gruľove šmaky, ktoré pripravuje Spišsky salaš. Je to ochutnávka tradičných jedál zo zemiakov. V areáli Spišského salaša bola výstava fotografií z 3. ročníka Fajna folklórna fotka a výstava historických fotiek z obce Žakarovce.
Neodmysliteľnou súčasťou je jarmok remesiel, kde svoju tvorbu aj s praktickými ukážkami predstavilo 29 remeselníkova to nie len z regiónu Spiša. Hranie na fujare, plieskanie bičom, vyrezávanie a mnoho ďalších zaujímavostí je každoročným spestrením festivalu.
K sviatočnej atmosfére a zdarnému priebehu slávností prispelo aj pekné počasie. Počas obidvoch dní vystúpilo 870 účinkujúcich v 11 programoch. Program slávností vzhliadlo približne 4000 návštevníkov.
Ďakujeme všetkým priaznivcom ľudovej kultúry, účinkujúcim, partnerom a sponzorom za podporu a šírenie tradícií.


45. spišské folklórne slávnosti 2017 (sobota)

 


45. spišské folklórne slávnosti 2017 (nedeľa)Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.