Vyhodnotenie 47. spišské folklórne slávnosti

Krása tradícií, folklóru sa snúbi s prostredím Spišského salaša.

V posledný júnový víkend 29. – 30.6.2019 bol Spišský salaš odetý do pestrých farieb, chutných spišských jedál a krásy remesla. Spišské folklórne slávnosti v 47. ročníku priniesli 12 umeleckých programov, v ktorých vystúpilo 11 folklórnych skupín, 9 detských folklórnych súborov, 7 folklórnych súborov, 5 ľudových hudieb, 5 speváckych skupín a to s celkovým počtom 726 účinkujúcich. Festival slávnostne otvorili podpredseda Košického samosprávneho kraja Daniel Rusnák, primátor mesta Spišské Podhradie Michal Kapusta a riaditeľka festivalu Vladimíra Barbuščáková.
Dva dni spevu, tanca, remesla a gastronómie prinieslo návštevníkom krásu ľudovej kultúry regiónov Spiša, Trenčianska a Myjavska. Tradície regiónov sú špecifické a návštevníci tak mali možnosť porovnať a oboznámiť sa s ich zvykmi. Mimoscénické aktivity pre malých aj veľkých odkryli tajomstvá bábkových príbehov, priblížili prácu detí v súboroch, ako aj hru na hudobných nástrojoch. Využitie prírodného materiálu bolo pretavené do výroby rámčekov a hier, ktoré potešilo nielen deti, ale aj dospelých. Jarmok remesiel dotváral kolorit festivalu a predstavil 28 remeselníkov. Gastronómia a ochutnávka domácich špecialít potešila mnohých návštevníkov.
Festival sa začal predstavením našich najmladších folkloristov v programe „Zo šickich stran“, kde svoje umenie s veľkou radosťou predviedli detské folklórne súbory. Celoročnú prácu a uchovávanie tradícií regiónu Spiša priblížili návštevníkom víťazi súťaží v regióne a Košickom kraji v programe „Naši najlepší“.
Vo víre tanca sme pokračovali autorským programom FS Železiar a následne zahraničným hosťom festivalu v programe sólistov štátneho súboru Honvéd z Budapešti. Sobotňajší program ponúkol návštevníkom festivalu aj školy tanca, počas ktorých sa mohli naučiť ľudové tanečné kroky. Vo večerných hodinách sme sa Jánskymi spevmi preniesli k vatre, kde sme priblížili pohanský obrad na svätého Jána, ktorí dali ľudia postupne do súvislosti s kresťanskou tradíciou. Ľudová zábava pokračovala do neskorej noci.
Lásku k tradíciám, ktoré sú súčasťou našej kultúry preukázali predovšetkým naši účinkujúci a návštevníci festivalu. Ďakujeme všetkým partnerom a tešíme sa opäť o rok.
Odborným a organizačným garantom bolo Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, partnermi mesto Spišské Podhradie a Spišský salaš. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

 

neboli nájdené žiadne obrázkyCopyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.