Vyhodnotenie Z rozprávky do rozprávky 2016

Detská dramatika vždy aktuálna
Milovníci detskej dramatiky si aj tohto roku mohli prísť na svoje vďaka tradičnej divadelnej prehliadke Z rozprávky do rozprávky, 21. – 22. marca 2016. Organizáciu prehliadky má už niekoľko desaťročí na starosti Spišské osvetové stredisko v spolupráci so Spišským divadlom v Spišskej Novej Vsi.

Opäť sme sa stretli s mnohými málo známymi alebo vôbec nepoznanými rozprávkovými postavami, ktoré sa snažili prehovoriť nielen do detských duší. Novinkou tohtoročného festivalu detskej dramatiky na Spiši bola účasť rómskych detských divadelných krúžkov z nášho regiónu.
Nad jednotlivými inscenáciami pozorne bdelo okolo odbornej poroty:
Mgr. Alžbeta Verešpejová, PhD., dlhoročná dramaturgička a vysokoškolská pedagogička, predsedníčka poroty
Mgr. art. Petra Kriváčková, herečka Spišského divadla
Mgr. art. Pavol Pivko, pedagóg, herec Spišského divadla.
Porotu a divákov ohúrila impozantná novodobá adaptácia tradičnej témy, nikdy nekončiacej lásky dvoch mladých ľudí – Rómea a Júlie. Toto inovatívne spracovanie tradičnej témy si pripravilo Studio 12+20 zo ZUŠ v Spišskej Novej Vsi, pod taktovkou skúsenej pedagogičky Evy Kopperovej, Dis art. „Najkrajší príbeh“ jednohlasne postúpil vo svojej kategórii na krajskú súťaž divadla mladých do Trebišova.
Z tej istej režijnej taktovky vzišla aj ďalšia pozitívne hodnotená inscenácia, ktorá získala 1. miesto, „Denník Lionela Muchu“, príbeh obyčajného chlapca, akých je okolo nás mnoho. Jeho problémy a starosti sme si tak mohli vychutnať na vlastnej koži. Aj Lionel a jeho malí hereckí kamaráti postupujú na krajskú súťaž, vo svojej kategórii, na Detské divadelné Košice.
Na odporúčanie poroty do Košíc posielame aj hru z 2. miesta „Vyfarbi sa!“, ktorá mala ambíciu stať sa pre divákov výzvou, aby nerezignovali, nepodľahli mase a stereotypu, aby sa neuzatvárali do seba, nestávali sa bezduchými a bezfarebnými bytosťami v dnešnom pretechnizovanom svete, ktorý minimalizuje reálnu priamu komunikáciu a deformuje medziľudské vzťahy. Malí herci nás vyzývali, aby naopak sme nazreli do svojho vnútra a spoznali emocionálnu farebnosť vlastného bytia, prejavili svoje pocity a emócie a kreovali si svet podľa vlastných predstáv. Pod touto výzvou je podpísaný Školský divadelný klub z Markušoviec a ich pani učiteľka Mgr. Barbora Klučárová.
Na šťastnom 3. mieste skončil rómsky súbor Romano jilo z Bystrian, ktorý nám svojským a miestami vtipným spôsobom predostrel témy, najbližšie jeho cíteniu. Aplauz divákov dal jasne najavo, že to stálo za to a manželia Pechovci, ktorí súbor vedú, môžu cítiť spokojnosť a zadosťučinenie svojich snáh.
Iste, víťazné tímy musia ešte popracovať na detailoch a vylepšiť chybičky tak, aby v Košiciach a Trebišove zabojovali za svoje rady čo najlepšie. Držme im teda palce.
Rovnako palce držme aj všetkým pedagógom a deťom, ktorí sa snažia pretaviť svoje tvorivé cítenia a snahy na dosky divadla a povedať divákovi čosi viac. Nie je to vždy jednoduché a ľahké. Treba na to veľa síl, energie a elánu. Výsledok však vždy stojí za to !

Fotogaléria:



Copyright © 2018 Spišské osvetové stredisko. Všetky práva vyhradené.