Výtvarný plenér / Po stopách Ladislava Medňanského

Od 15. do 18. septembra 2022 sa konal Výtvarný plenér. Hlavnou témou plenéru bola tvorba slovenského maliara Ladislava Medňanského.

Prvý deň sme sa spolu s lektorom Mgr. art. Milanom Špakom a deviatimi účastníkmi navštívili kaštieľ Strážky a jeho záhradu.

V kaštieli sme si pozreli stálu expozíciu Medňanského obrazov a miesta kde žil a tvoril. V záhrade sme spolu s lektorom vysvetlili účastníkom, čo bude ich úlohou a išlo sa tvoriť. Výtvarníci začali skicovať park, kaštieľ a priľahlú rieku Poprad. Večer nám lektor urobil prednášku o dielach Medňanského a ukázali sme si pár kníh s jeho tvorbou. Jednu z nich napísal sám lektor Špak.

Na druhý deň ráno sme sa opäť vydali do Strážok. Ďalšou našou lokalitou bol miestny cintorín a kopec za ním. Po miernom výstupe sa nám otvoril nádherný výhľad na Vysoké Tatry. Polooblačné počasie nám hralo do karát a pohľady na krajinu boli rovnako melancholické ako samotné Medňanského obrazy. V poobedňajších hodinách sme sa vrátili do kaštieľnej záhrady, kde úlohou neprofesionálnych umelcov  bolo vybrať jeden obraz od Medňanského a namaľovať ten istý pohľad v jeho rukopise, no s rozdielom sto rokov neskôr. Večer sme si v penzióne opäť urobili prednášku spolu s premietaním dokumentu o ďalšom slovenskom maliarovi Teodorovi Csontváry – Kostkovi.

Tretí deň sa niesol v znamení rieky Poprad. Opäť sme sa vrátili do Strážok a skicovali spolu vodnú hladinu, vŕbu padajúcu do rieky a mesto v pozadí. Neskôr sme sa prešli na rybník v Spišskej Belej. Rybník bol založený ešte na konci 19. storočia a aj tam sme našli lokalitu podobnú ako z Medňanského obrazu. Vodná hladina rybníka s ostrovčekom uprostred a v pozadí Tatry.

Posledný deň, v nedeľu, sme si po raňajkách spravili vyhodnotenie. Lektor obišiel všetky diela, ktoré vznikli počas plenéru a výtvarníkom radil, čo by sa dalo zlepšiť a ako sa vo svojej výtvarnej tvorbe posunúť ďalej.

Počas 4-dňového plenéru vzniklo veľa skíc uhlíkom, pastelom a pár malieb akvarelom. Výtvarníci dokončia svoje práce doma a výsledok si budete môcť pozrieť na výstave Po stopách Ladislava Medňanského, ktorá sa bude konať od 3. 11. do 22. 12. 2022 v našich výstavných priestoroch na Zimnej 47.

Teším sa, že sme mohli tento plenér spolu absolvovať, získali sme množstvo informácii o poprednom slovenskom umelcovi, viedli umelecké rozhovory a navzájom sa formovali.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.

Organizátor: Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho krajaCopyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.