weKLADY

Výtvarná konfrontácia vo výkladných skriniach mesta Spišská Nová Ves

Výklady a priestor pred nimi sa počas niekoľkých dní zmenia na výtvarný ateliér, kde budú umelci maľovať svoj pohľad na pouličné dianie, scenériu architektúry mestských budov alebo aktuálnu atmosféru panorámy námestia zo svojho subjektívneho výtvarného pohľadu.
Predstavujeme vám projekt Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi – weKLADY, ktorý prepojí výtvarné umenie s obchodnými priestormi a vytvorí rôzne obrazy, ktoré budú akýmsi abstraktným odrazom presklených výkladov do ulice. Obchodné výklady na Letnej a Zimnej ulici hlavného námestia v Spišskej Novej Vsi sa na istý čas zmenia na galériu a dajú priestor pre tvorbu v netradičnom priestore v spolupráci s mladými slovenskými umelcami – Jana Ceterová, Peter Mezei, František Ďuriančik, Peter Decheť a Zuzana Antalová. Ich originálne diela sa vystavia v konkrétnych výkladoch a vznikne tak tzv. weKLADY post-gallery.
„V projekte weKLADY ide o konfrontáciu študentov a už vyštudovaných umelcov na urbanizmus v našom meste. Maľovanie v rôznych prevádzkach tohto mesta z interiérov má byť výzvou pre umelcov na čo najrozmanitejšie formálne stvárnenie videného. Cieľom tohto plenéru ma byť priblíženie súčasnej maľby ľuďom, ktorí nemajú dostatok času chodiť do galérii. Nenúteným spôsobom upraviť názor na možno nie celkom chápané univerzum mladých výtvarníkov. Výstavným priestorom sa tak stáva celé námestie, kde sa môžu pohybovať a objavovať diela vo výkladných skriniach prevádzok.,“ približuje kurátor výstavy a spoluautor projektu Martin Kacvinský.
Projekt weKlady odštartuje vernisáž výstavy weKLADY post-gallery v stredu 17. októbra 2018 o 19:00 v Kaviarni Elara v Spišskej Novej Vsi, za prítomnosti zúčastnených umelcov a so zaujímavým hudobným sprievodným programom, v ktorom sa predstaví viac žánrový projekt ARS club speváčky a klávesistky Barbory Opielovej a rapera Taupo Braf.

Výstava potrvá v termíne od 17.10. do 17.11. 2018 v týchto výkladoch námestia v Spišskej Novej Vsi: Elara kaviareň, Fusion restaurant, Finestra al Italia, JV Muzika – hudobné nástroje, Konex Elektro, Dufo bistro, Výdajňa zdravotníckych pomôcok, Bicykle Schwabik a GaPer Kreatívna galantéria. Projekt je podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.


weKlady ateliér + výstava (maľovanie vo výkladoch bude prebiehať 15.10. a 16.10. 2018 / v čase od 10:00 do 18:00 / vernisáž projektu 17.10. o 19:00 v Elara kaviareň):

Bicykle Schwabik – Zimná 36 / https://www.facebook.com/bicykle.schwabik/

Dufo bistro – Zimná 54 / https://www.facebook.com/dufobistro/

Elara kaviareň – Letná 34 / https://www.facebook.com/elara.kaviaren

Finestra al Italia – Letná 77 / https://www.facebook.com/finestra.snv/

Fusion restaurant – Letná 68 / https://www.facebook.com/fusionrestaurantsnv/

 

weKlady výstava (obrazy vystavené vo výkladoch – galéria projektu):

GaPer Kreatívna galantéria – Letná 30

JV Muzika hudobné nástroje – Letná 80 / https://www.facebook.com/JV-MUZIKA-1421618224784349/

Konex Elektro – Zimná 69 / http://www.konex.sk

Výdajňa zdravotníckych pomôcok – Zimná 41 / https://www.facebook.com/vydajnazp.snv/

 


 Copyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.