Zátišia Spiša

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi pozýva širokú verejnosť na vernisáž výstavy „Zátišia Spiša“, ktorá sa uskutoční dňa 13. septembra 2016 o 16.30 hod. vo výstavnej miestnosti Spišského osvetového strediska.

Výstava predstavuje tvorbu Emila Farkašovského, neprofesionálneho výtvarníka, ktorý sa stal členom Art klubu už v roku 1980.

Autor sa narodil 22.4.1944 v Jamníku a od útleho detstva rád maľoval a priťahovali ho farby. Aj preto sa rozhodol vyučiť za maliara – natierača v Spišskej Novej Vsi. Jeho prvou inšpiráciou na maľovanie bol kaštieľ v jeho rodnej obci Jamník a od začiatku svojej tvorby maľuje výhradne olejom. Tematicky sa zameriava na prírodné scenérie, kde sa objavujú aj figurálne postavy, čo im dodáva život. Často siahne aj po zobrazení zátišia, či architektonických objektov, ktoré patria medzi klenoty regiónu Spiš (Spišský hrad, renesančná zvonica v Spišskej Sobote…).

V jeho vývoji zohral dôležitú úlohu Mgr. art. Marián Hennel, ktorý ho usmernil troma kľúčovými pojmami: harmónia, kompozícia a stálosť. Dnes sú tieto slová charakteristickou črtou jeho diel, ktoré sú typické aj svojou snovosťou, baladickosťou a nezameniteľným rukopisom autora. Často využíva zemité farby v kombinácii s variáciami kobaltovej modrej.

Za svoju prácu získal niekoľko ocenení, čestných uznaní na krajských a celoslovenských kolách v súťažiach pre neprofesionálnych výtvarníkov. V týchto dňoch ponúkame návštevníkovi výstavu prác, ktoré predstavujú prierez jeho tvorbou.

emil-farkasovsky_plCopyright © 2021 Spišské kultúrne centrum a knižnica. Všetky práva vyhradené.